Wykryli niebezpieczne substancje w pudełkach do pizzy. Wpływają negatywnie m.in. na układ rozrodczy

Niemiecka organizacja Öko-Test zbadała kartony do pizzy na wynos i odkryła, że większość analizowanych opakowań zawierała szkodliwe substancje, które mogą przedostawać się na jedzenie. Niestety są one powszechne również w innych produktach. Co gorsza, czasami trafiają do nich w sposób niekontrolowany.

Pizza z dostawą do domu to popularna i szybka alternatywa dla obiadu. Często zamawiamy ją też podczas spotkań z przyjaciółmi. Niestety wybór ten może być nie najlepszy dla naszego zdrowia, i nie chodzi tu tylko o kaloryczność. Organizacja Öko-Test, która specjalizuje się w testowaniu najróżniejszych produktów pod kątem ich bezpieczeństwa dla konsumentów, przyjrzała się bliżej kartonom wykorzystywanym przez pizzerie.

Zobacz wideo Nie wszystko, co dziwnie wygląda na etykiecie, jest szkodliwe

Czy pizza jest bezpieczna? Öko-Test wykrył szkodliwe bisfenole w kartonach do pizzy

Jak dowiadujemy się z komunikatu na oficjalnej stronie Öko-Test, wspomniane badania obejmowały analizę opakowań z papieru lub tektury, stosowanych do pizzy. Pochodziły one z 10 różnych źródeł, przy czym pięć zostało zakupionych od znanych pizzerii, a kolejne pięć od hurtowników internetowych. Szczególną uwagę zwracano na obecność dwóch związków: bisfenolu A (BPA) i bisfenolu S (BPS). Co ważne, oba z nich są zakazane od 20 stycznia 2025 roku w materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością na mocy rozporządzenia Komisji (UE) 2024/3190 z dnia 19 grudnia 2024 roku w sprawie stosowania bisfenolu A (BPA) oraz innych bisfenoli. Mimo to niemal wszystkie opakowania były nimi skażone. Ponadto w czterech przypadkach stwierdzono przeniesienie substancji na pizzę. Dlaczego jest to tak istotne?

Zobacz też: Jest 100 razy bardziej toksyczne od cyjanku. To najniebezpieczniejsze danie na świecie

Zarówno BPA, jak i BPS mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie pierwszy z nich może powodować poważne uszkodzenia oczu, alergiczne reakcje skórne i podrażniać drogi oddechowe. Oprócz tego zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego, a także wpływa na funkcje rozrodcze, poznawcze, metabolizm i układ odpornościowy. BPS jest mnie zbadany, ale potwierdzono jego szkodliwość dla układu rozrodczego. Niepokój ekspertów Öko-Test po otrzymaniu omawianych wyników jest więc zrozumiały. Jak jednak substancje te dostały się do kartonów?

W jakich produktach można znaleźć BPA? Na kontakt z tą substancją jesteśmy narażeni bardzo często

BPA jest stosowany głównie w przemysłowej produkcji polimerów, takich jak tworzywa poliwęglanowe i żywice epoksydowe. Kiedyś był wykorzystywany w produkcji plastikowych butelek wielokrotnego użytku, butelek do karmienia i pojemników do przechowywania żywności. Zawierają go także takie produkty jak tusze, tekstylia, farby i kleje, sprzęt elektroniczny, materiały budowlane, zabawki, płyty CD, powłoki karoserii samochodowych, urządzenia medyczne i materiały dentystyczne. Öko-Test zauważa jednak, że bisfenole najprawdopodobniej trafiają do kartonów do pizzy przez nieprawidłową segregację papieru. Chodzi tu przede wszystkim o paragony czy bilety parkingowe, czyli papier termiczny. Co prawda od 2020 roku stosowanie BPA w papierze termicznym jest zakazane, ale producenci zaczęli zastępować go BPS. Gdy taki produkt trafia do makulatury (zamiast do odpadów zmieszanych), może później zanieczyścić opakowania do żywności, w tym kartony do pizzy. W związku z tym Öko-Test apeluje o wprowadzenie dodatkowych regulacji w wykorzystaniu papieru z recyklingu w kontakcie z jedzeniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: