Zorza polarna nad Polską: zdjęcia. Na pomorzu zachodnim pojawiło się niesamowite zjawisko

Zorza polarna w Polsce nie występuje często. Ten spektakularny widok powstaje na skutek tzw. burz magnetycznych na Słońcu. Spektakl zorzy polarnej mogli wczoraj podziwiać mieszkańcy pomorza zachodniego. Jak wyglądał?

Zorza polarna nie pojawia się często na świecie, a już na pewno nie w Polsce. Niedawno okazało się jednak, że to całkiem możliwe. Minionej nocy mogli zobaczyć ją na własne oczy mieszkańcy północnej części kraju. Widok naprawdę robi wrażenie. 

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zorza polarna w Polsce 2023. Burze magnetyczne tworzą spektakularne zjawisko

Zorza polarna to zjawisko, które polega na przepływie prądu w jonosferze. Burze magnetyczne na słońcu wyrzucają w kierunku Ziemi cząsteczki, które trafiając na atmosferę ziemską, tworzą zapierające dech w piersiach zjawisko. Rozbłyski światła o różnych kolorach można zobaczyć najczęściej w takich krajach jak np. Norwegia czy Finlandia, ponieważ są one położone w okolicach bieguna magnetycznego. Zdjęcia zorzy polarnej w internecie są przepiękne, a jak się okazuje w dniu wczorajszym, czyli 23.03.2023 roku mieszkańcy północnej Polski również mieli okazję zrobić kilka zdjęć i zobaczyć wszystko na żywo. 

 

Zorza w Polsce 2023. Zjawisko pogodowe zaskoczyło wielu mieszkańców

O ile mieszkańcy pomorza zachodniego mogli być zaskoczeni, o tyle badacze tego typu zjawisk już od dawna czekali na ten wieczór. Jak możemy wyczytać na stronie geekweek.interia.pl do wyrzutów magnetycznych na Słońcu doszło 20.03.2023 r., a w nocy z 23.03 na 24.03 materia doszła do Ziemi. Konsekwencje burzy magnetycznej i dobre warunki pogodowe zagwarantowały właśnie ten niezapomniany widok. Na stronie na Facebooku Sieć Obserwatorów Burz można zobaczyć niesamowite zdjęcie zorzy polarnej nad Polską, wykonane przez Annę Nidecką w okolicach Kościerzyny. W komentarzach pojawiły się też inne wspaniałe fotografie. Zorza polarna nad Polską była widziana m.in. w takich miejscowościach jak Sierakowice, Szczecinek, Jastrzębia Góra czy Rewa. 

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA