Pełnia księżyca zawsze wygląda spektakularnie. Światło jest wtedy tak intensywne, że dochodzi nawet do najciemniejszych zakątków. Niektórzy mają wtedy problemy ze snem i czują jej wpływ na swój organizm. Zjawisko możemy obserwować co miesiąc, jednak kwietniowa pełnia będzie nietypowa. Różowy Księżyc pojawi się na niebie już w czwartek 6 kwietnia. W niektórych kulturach ma on wyjątkowe znaczenie. Sprawdź, skąd pochodzi ta nazwa i jakie inne zjawiska można zaobserwować w ciągu roku.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wbrew pozorom nazwa różowego Księżyca nie pochodzi od jego koloru. Jest ona symboliczna i dotyczy barwy kwiatów zwanych floksami. O tej porze roku zakwitają na różowo i występują głównie w Ameryce Północnej. W różnych kulturach kwietniowa pełnia ma inne znaczenie. Według tradycji rdzennych Amerykanów jest to początek wiosny. W religii chrześcijańskiej jest to pełnia paschalna, po której przypadają święta wielkanocne. Z tego powodu Wielkanoc w tym roku obchodzimy już 9 kwietnia. Z kolei Hindusi w tym czasie obchodzą święto bóstwa małpy, Hanumana.
Choć Księżyc 6 kwietnia nie będzie świecić na różowo, warto obserwować go tej nocy. W czasie pełni światło jest bardzo jasne i widoczne z niemal każdego miejsca na Ziemi, ale dla lepszego efektu warto pojechać wtedy do miejsca oddalonego od świateł latarni. Co ciekawe, w każdym miesiącu pełnia ma inną nazwę: