Związek pełni Księżyca z Wielkanocą zaskakuje. To od tego zależy, kiedy obchodzimy zmartwychwstanie

Wiele osób zastanawia się, dlaczego co roku, Wielkanoc obchodzona jest w innym terminie. Jak się okazuje, wszystko zależne jest od położenia Księżyca. Co ile dni jest pełnia Księżyca? Wszystko jest ze sobą ściśle powiązane.

Kwietniowa pełnia Księżyca jest bardzo wyjątkowa. Wiele osób nie zdaje sobie z tego nawet sprawy, ale to właśnie ona wyznacza nam datę świąt Wielkanocnych. Wiosenna pełnia co roku zaskakuje swoim niesamowitym wyglądem, a różowy Księżyc zachwyca. Co wspólnego ma pełnia Księżyca i Wielkanoc? Już wyjaśniamy!

Zobacz wideo Co Lena Kociszewska robi w czasie pełni księżyca? Przesądy i czary w Liście Plotka

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co ile dni jest pełnia Księżyca? To zjawisko zapiera dech w piersiach

Pełnia Księżyca to zjawisko, które za każdym razem potrafi pozytywnie zaskoczyć. Podczas tego wydarzenia Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca. Niegdyś wierzono, że Księżyc i jego fazy mają duży wpływ na ludzi. Fazy Księżyca pomagały dawniej łączyć pewne zjawiska, np. rybacy i rolnicy ustalali siewy według położenia Księżyca. Kobiety natomiast dzięki fazom Księżyca, były w stanie określić kiedy mogą wywiesić pranie na zewnątrz czy zebrać zioła. Księżyc ma trzy fazy, a oto one:

  • Nów: w tym momencie na niebie nie widać Księżyca.
  • Pełnia: Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca.
  • Kwadry: na niebie widać połowę Księżyca.

Pełnia Księżyca a święta Wielkanocne. Różowy Księżyc zwiastuje nadejście świąt

Różowy Księżyc pokazał nam się tej wiosny po raz pierwszy 6 kwietnia o godzinie 6:37. Jak czytamy na stronie turystyka.wp.pl, to właśnie różowy Księżyc w pełni w kwietniu zwiastuje nadejście Wielkanocy, która jest świętem ruchomym. Dzień zmartwychwstania Chrystusa świętuje się co roku w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Właśnie dlatego święta Wielkiejnocy wypadają między 22 marca a 25 kwietnia. Jak donosi strona gadzetomania.pl, ustalanie daty Wielkanocy od wieków było sprawą sporną, właśnie dlatego zdecydowano się na powiązanie ze sobą równonocy wiosennej i pełni Księżyca. Kolejna pełnia Księżyca nastąpi już 5 maja o godzinie 19:36 i będzie to pełnia kwiatowego Księżyca, a 4 czerwca o godzinie 5:43 na niebie spotkamy pełnię truskawkowego Księżyca. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA