Warszawską Białołękę odwiedził nietypowy gość. Okazuje się, że pochodzi aż z Australii. Znalazł go pewien kot, który szybko powiadomił swojego właściciela o znalezisku. Jak się okazało, stworzeniem była lotopałanka.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ekopatrol otrzymał informację od jednego z mieszkańców warszawskiej Białołęki, że jego kot znalazł na balkonie lotopałankę. "Latający wiewiór" był wystraszony i zmarznięty, ale po ogrzaniu w pomieszczeniu szybko wróciły mu siły. Właściciel kot wsadził ssaka do transportera, czekając na przyjazd strażników. Mężczyzna chciał za pomocą mediów społecznościowych samodzielnie odszukać właściciela bądź właścicielkę australijskiego ssaka. Nie udało mu się jednak przewidzieć, że po zwierzaka zgłosi się więcej niż jedna osoba. Mężczyzna nie miał pojęcia, kto tak naprawdę jest opiekunek lotopałanki, więc zwrócił się o pomoc do straży miejskiej. Po przybyciu na miejsce ekopatrol przetransportował stworzonko do lecznicy. Jak przypomina straż miejska, by uniknąć tego typu sytuacji warto mieć ze sobą dokument, który może poświadczyć posiadanie egzotycznego zwierzęcia. Może być to książeczka weterynaryjna. Stanowi ona dowód, że ktoś jest właścicielem zwierzęcia i można mu je bezpiecznie oddać.
Lotopałanka karłowata jest nadrzewnym ssakiem latającym. Żyją w koronach drzew w północnej i wschodniej Australii oraz w lasach Nowej Gwinei. W naturze żyją w stadach liczących do 12 osobników. Te niewielkie zwierzątka mierzą od 32 do 42 centymetrów, a sam ogon stanowi połowę ich długości. Samice ważą do 135 gramów, a samce do 160 gramów. Ich futro ma szare ubarwienie z czarnym pasem biegnącym od czoła po nasadę ogona. Jej oczy są duże i okrągłe. Te ssaki mają bardzo chwytny puszysty ogon. Żyją zazwyczaj od 10 do 15 lat. W naturalnym środowisku żywią się słodkim nektarem z kwiatów, sokiem z pni figowców i akacji. Oprócz tego w swojej diecie mają białko pochodzące z larw i owadów. Lotopałanki są zwierzętami stadnymi o bardzo towarzyskiej naturze. Te małe torbacze są zwierzętami nocnymi. Lubią skakać, wspinać się, biegać i szybować. Nie mogą być same, zawsze musi im towarzyszyć przynajmniej jeden osobnik. Ten ssak potrafi latać lotem ślizgowym na odległość pół metra. Samica lotopałanki nosi młode w torbie lęgowej jak kangur.