Pylenie maj 2023. W najbliższych tygodniach nie tylko trawy będą utrudniać życie alergikom

Co pyli w maju? To pytanie zaczyna zadawać sobie wiele osób. Wiemy, jakie rośliny rozpoczęły już okres pylenia oraz jak długo będzie on trwać. Nawet jeśli nie czujesz jeszcze oznak alergii, to warto dowiedzieć się, co wkrótce zacznie pylić, aby wiedzieć kiedy nadejdzie moment na łagodzenie objawów.

Najgorszy sezon dla alergików już się rozpoczął. Warto wiedzieć, co dokładnie teraz pyli i kiedy ewentualnie skończy się ten nieprzyjemny okres.

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Poznaj aktualne pylenie. To nie daje teraz spokoju alergikom

Sezon na alergię rozpoczął się już na dobre i niestety potrwa jeszcze pewien czas. W tym okresie wiele osób przeżywa prawdziwy koszmar. Niekończący się katar i swędzące oczy to tylko niektóre z ogromu ewentualnych nieprzyjemnych objawów. Warto wiedzieć więc, co dokładnie pyli w aktualnym miesiącu, żeby przynajmniej zobaczyć kiedy nastąpi koniec tego okresu. Na co więc aktualnie są narażeni alergicy? Oto lista alergenów na maj. 

  • Dąb
  • Trawy
  • Babka
  • Szczaw

Na te cztery rośliny, alergicy są aktualnie narażeni najbardziej. Co więcej, niestety jedynie dąb zakończy swoje pylenie do końca miesiąca. Trawy, czy też szczaw, jedynie zwiększą swoją intensywność. Warto więc przygotować zapasy chusteczek, ponieważ do listy dojdą także inne pyłki. 

Pylenie brzozy na szczęście dobiega końca. Niestety inne rośliny niedługo zaczną rozsiewać pyłki

Choć niektóre rośliny powoli kończą swoje pylenie, to jednak wiele gatunków roślin jeszcze nie wkroczyło w ten okres. Na przykład pyłki brzozy już w połowie maja odejdą w zapomnienie. Niestety nie mamy jednak dobrych wiadomości. Wszystkie osoby, uczulone na pyłki trawy koniecznie muszą zaopatrzyć się w więcej chusteczek. Choć alergen już daje się we znaki, to najmocniej będzie się go odczuwać na przełomie czerwca i lipca. To samo niestety dotyczy szczawiu. Najintensywniejszy okres pylenia tej rośliny przypadnie na cały czerwiec. Do alergenów, które jeszcze nie zdążyły się uaktywnić, należy  pokrzywa oraz bylica. Ich pyłki zaczną unosić się w powietrzu już naprawdę niedługo. Najbardziej intensywna będzie pokrzywa, która rozpocznie pylenie już pod koniec maja i będzie utrzymywać się aż do końca września. Trzeba więc zaopatrzyć się w chusteczki, a być może nawet udać się do lekarza alergologa, który pomoże w doborze odpowiedniej terapii, która ostatecznie powinna pomóc z objawami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.