Ustny egzamin maturalny ma za zadanie sprawdzić, w jakim stopniu uczeń szkoły ponadpodstawowej jest w stanie posługiwać się danym językiem. Trwa on około 15 minut i jest podzielony na kilka etapów. Jak poinformowała w specjalnym komunikacie komisja CKE, egzamin będzie przebiegał w identyczny sposób, jak ten z formuły w 2015 roku.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Egzamin będzie mieć formę rozmowy osoby zdającej oraz egzaminatora w obecności drugiego egzaminatora, który nie będzie brał czynnego udziału w rozmowie. Egzamin składa się z rozmowy wstępnej oraz trzech zadań. Egzamin rozpocznie się losowaniem przez zdającego zestawu maturalnego w języku polskim. Warto dokładnie przeczytać ten zestaw, gdyż procedury nie mają określonego czasu na zapoznanie się z nim, zanim maturzysta przystąpi do odpowiedzi. Dopiero później będzie określony czas na zadania.
Rozmowa wstępna - Egzaminator zadaje kilka pytań związanych z życiem, zainteresowaniami, oraz czasem wolnym osobie, która przystępuje do egzaminu. Lista pytań znajduje się w zestawie egzaminatora. Całość będzie trwać około 2 minut.
Zadanie 1 - zdający ma ok. 30 sekund na zapoznanie się z poleceniem. Całość będzie trwać ok. 3 minuty. Zadanie będzie polegać na odegraniu konkretnej scenki na wskazany temat. Na tym etapie sprawdzana jest umiejętność komunikacji, reagowania na komunikaty, oraz formułowanie wypowiedzi.
Zadanie 2 - trwa około czterech minut. W tym czasie należy odpowiedzieć na trzy pytania, które czyta egzaminator. Według podanej ilustracji będzie trzeba określić, kim są osoby, jak wyglądają oraz co robią i gdzie się znajdują. Zdania należy wypowiadać jak najpełniej.
Zadanie 3 - ostatnie i najdłuższe, które będzie trwać ok. 5 minut. 1 minuta z tego czasu będzie na zapoznanie się z poleceniem oraz materiałem. Zdający za zadanie będzie mieć wskazanie jednego z dwóch lub trzech elementów, który według niego najlepiej spełnia warunki przedstawione w poleceniu, oraz uzasadnić swój wybór, uwzględniając również, dlaczego odrzucił pozostałe. W ostatnim etapie maturzysta będzie musiał odpowiedzieć na dwa pytania, które znajdują się tylko w zestawie egzaminatora.
Egzaminatorzy podczas oceniania będą brali pod uwagę umiejętność mówienia na temat, czy zdający odnosi się do polecenia oraz zakres pomocy ze strony egzaminującego.
Zakres struktur leksykalno-gramatycznych - 0-4 punktów za cały egzamin;
Poprawność struktur leksykalno-gramatycznych - 0-4 punktów za cały egzamin;
Wymowa - 0-2 punktów, oceniana jest cała wypowiedź.
Płynność wypowiedzi - 0-2 punktów, oceniana jest cała wypowiedź.
Może Cię też zainteresuje:
- Wiemy, kiedy są wystawiane oceny na koniec roku 2023. Tego dnia uczniowie poznają swoje wyniki
- Wiemy, kiedy będą wyniki matur 2023. Maturzyści będą musieli jeszcze trochę poczekać, aby je poznać
- Zakończenie roku szkolnego 2023 - kiedy wypada? Korzystny termin dla uczniów i nauczycieli