Wyjeżdżając za granicę, musimy przygotować się na wymianę pieniędzy, ponieważ z pewnością będzie obowiązywała tam inna waluta niż w Polsce. Podczas wyjazdu, może zdarzyć się, że nie wydamy całej gotówki, ponowna wymiana w kantorze zwyczajnie często się nie opłaca. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto sprawdzić, czy niektóre banknoty nie są już wycofywane. Jeśli ich nie rozmienimy, możemy je stracić.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Już niebawem banknoty o nominałach 200 i 500 euro mają zostać całkowicie wycofane z obiegu, dlatego każdy, kto takie posiada, powinien je wymienić. Europejski Bank Centralny poinformował, że do 2024 roku banknot 500 euro ma całkowicie zniknąć z obiegu, a rok później najprawdopodobniej to samo czeka banknot o nominale 200 euro. O zakończeniu produkcji nominału 500 euro Europejski Bank Centralny poinformował społeczeństwo już w 2016 roku. Decyzja taka zapadła ze względu na bezpieczeństwo i związane z tym banknotem przestępstwa.
Zapadła decyzja o całkowitym zaprzestaniu produkcji banknotu o nominale 500 euro i niewłączaniu go do serii „Europa", ze względu na obawy, że banknoty te są często wykorzystywane w działalności przestępczej.
- czytamy na stronie ecb.europa.eu
Podejrzliwości co do fałszywych banknotów nigdy za wiele. Oszustw pieniężnych jest bardzo dużo, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać autentyczny banknot, a jak wygląda ten podrobiony. Jeśli nie jest się pewnym, czy dany banknot jest prawdziwy, można udać się np. do banku, gdzie pracownicy w specjalnej maszynie przeskanują twoje pieniądze.
Prawdziwy banknot polski rozpoznasz również po kilku charakterystycznych cechach takich jak np. nitka zabezpieczająca z cyferkami, którą widać pod światłem. Autentyczny banknot używany w Polsce ma charakterystyczną powierzchnię, szczególnie na portrecie władcy są wyczuwalne wypukłości. Jeśli mówimy o banknotach euro, tutaj sprawa wygląda nieco inaczej, ale również najlepiej udać się od razu do banku lub spojrzeć czy banknot ma np. zapisaną nazwę waluty w alfabecie łacińskim i greckim.
Może Cię zainteresować:
-Kasia Cichopek marzy o życiu jak Kate Middleton. Ten odcinek "Pytania na Śniadanie" przejdzie do historii.
-Lara Gessler zmieniła imię. Twierdzi, że dotychczasowe służyło jej jedynie w obiegu urzędowym.
-Ustna matura z języka polskiego. Wiemy, jak będzie wyglądało zaliczenie. Egzamin w formule 2015 i 2023.