Jeśli zostały ci po urlopie, lepiej się pospiesz. W innym wypadku możesz stracić pieniądze

Już niedługo niektóre banknoty zostaną wycofane, a zatem należy je jak szybciej wymienić. O jakich banknotach mowa? Chodzi o pieniądze, które często pozostają nam po urlopie. Dwa rodzaje papierkowej waluty stracą na wartości, a jeśli o tym zapomnimy, możemy zostać z niczym.

Wyjeżdżając za granicę, musimy przygotować się na wymianę pieniędzy, ponieważ z pewnością będzie obowiązywała tam inna waluta niż w Polsce. Podczas wyjazdu, może zdarzyć się, że nie wydamy całej gotówki, ponowna wymiana w kantorze zwyczajnie często się nie opłaca. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto sprawdzić, czy niektóre banknoty nie są już wycofywane. Jeśli ich nie rozmienimy, możemy je stracić.

Zobacz wideo Służby schwytały członków gangu przemycającego bazę do metamfetaminy. Działali m.in. w Polsce!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Masz te banknoty w portfelu? Niebawem zostaną całkowicie wycofane

Już niebawem banknoty o nominałach 200 i 500 euro mają zostać całkowicie wycofane z obiegu, dlatego każdy, kto takie posiada, powinien je wymienić. Europejski Bank Centralny poinformował, że do 2024 roku banknot 500 euro ma całkowicie zniknąć z obiegu, a rok później najprawdopodobniej to samo czeka banknot o nominale 200 euro. O zakończeniu produkcji nominału 500 euro Europejski Bank Centralny poinformował społeczeństwo już w 2016 roku. Decyzja taka zapadła ze względu na bezpieczeństwo i związane z tym banknotem przestępstwa. 

Zapadła decyzja o całkowitym zaprzestaniu produkcji banknotu o nominale 500 euro i niewłączaniu go do serii „Europa", ze względu na obawy, że banknoty te są często wykorzystywane w działalności przestępczej.

- czytamy na stronie ecb.europa.eu

Fałszywe banknoty. Tak możesz sprawdzić ich autentyczność

Podejrzliwości co do fałszywych banknotów nigdy za wiele. Oszustw pieniężnych jest bardzo dużo, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać autentyczny banknot, a jak wygląda ten podrobiony. Jeśli nie jest się pewnym, czy dany banknot jest prawdziwy, można udać się np. do banku, gdzie pracownicy w specjalnej maszynie przeskanują twoje pieniądze.

Prawdziwy banknot polski rozpoznasz również po kilku charakterystycznych cechach takich jak np. nitka zabezpieczająca z cyferkami, którą widać pod światłem. Autentyczny banknot używany w Polsce ma charakterystyczną powierzchnię, szczególnie na portrecie władcy są wyczuwalne wypukłości. Jeśli mówimy o banknotach euro, tutaj sprawa wygląda nieco inaczej, ale również najlepiej udać się od razu do banku lub spojrzeć czy banknot ma np. zapisaną nazwę waluty w alfabecie łacińskim i greckim

Może Cię zainteresować:
-Kasia Cichopek marzy o życiu jak Kate Middleton. Ten odcinek "Pytania na Śniadanie" przejdzie do historii.
-Lara Gessler zmieniła imię. Twierdzi, że dotychczasowe służyło jej jedynie w obiegu urzędowym.
-Ustna matura z języka polskiego. Wiemy, jak będzie wyglądało zaliczenie. Egzamin w formule 2015 i 2023.

Więcej o:
Copyright © Agora SA