Na facebookowym profilu Lasów Państwowych pojawił się post, w którym leśnicy przedstawiają swoim obserwującym pewne stworzenie. Dla wielu osób może się ono wydawać przerażające, jednak jak przekonują, ma ono smutne życie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W środę, 17 maja na profilu Lasów Państwowych pojawił się post, który prezentuje krzeczka. Leśnicy swój post rozpoczęli od przyznania, że wiele osób pająki obrzydzają, a nawet przerażają. Jednak ich życie również może wzbudzać współczucie. Krzeczki - bohaterowie tego posta, są polującym aktywnie pająkami, który nie przepadają za obecnością ludzi. Okazuje się, że ich życie nie jest najprzyjemniejsze. Są one bowiem jedną z ulubionych ofiar pewnej błonówki - swędosza pajęczarza. Swędosz tak jak inne gatunki błonkówek poluje na pająki. Po namierzeniu swojej ofiary żądli ją i wypuszcza jad, który ją paraliżuje. Nie zabija jej ani nie zjada. Sparaliżowany, ale żywy pająk jest mu potrzebny do czegoś innego. Swędosz wtedy zaciąga krzeczka w miejsca, które uzna za odpowiednie na wykopanie norki dla swojego przyszłego potomstwa. Kiedy już ją przygotuje, zaciąga unieruchomioną ofiarę do środka, składa na niej jaja, pieczętuje wejście, a następnie odlatuje. Po wykluciu się larwa swędosza zacznie pożerać pozostawionego jej przez matkę pająka. Leśnicy swój post kończą słowami:
Świadomi losu tysięcy jego pobratymców, następnym razem spojrzyjcie na niego przychylniej!
Post w ciągu kilku godzin zyskał sporą popularność. Szybko zaczęły sypać się reakcje i udostępnienia. Pod postem widnieje zdjęcie krzeczka, które wykonane zostało przez D. Dziektarza. W komentarzach ludzie wyrażają swoje współczucie dla pająka i wielu z nich dzieli się swoimi opiniami.
Pająk to naturalny i skuteczny środek owadobójczy. To Przyjaciel człowieka
- pisze jeden z komentujących.
Bardzo fajny post- przyjemny do czytania. Oby tak dalej
- chwali inny.
Oj, widziałam te swędosze, kręcą się przy ziemi.
- przyznaje kolejna.
Lasy Państwowe dzielą się na swoich profilach nie tylko ciekawymi historiami o zwierzętach, ale też starają się edukować społeczność na temat mało znanych faktów o stworzeniach oraz pokazywać zdjęcia i nagrania rzadko spotykanych okazów czy gatunków.