Leśnikom udało się uchwycić na nagraniu wyjątkowe zwierzę. Żadne inne nie ma takich źrenic

Lasy Państwowe często dzielą się niesamowitymi zdjęciami i nagraniami otaczającej nas flory i fauny. W wielu przypadkach starają się również edukować użytkowników Facebooka. Tym razem na jednym z profili można obejrzeć nagranie z bliskiego spotkania z pewnym groźnym gadem.

Spotkanie z pewnym polskim gadem w maju jest o wiele bardziej prawdopodobne niż w innych miesiącach. Żmija zygzakowata ma w tym czasie okres godowy, więc ich aktywność jest wzmożona. Lasy Państwowe apelują, aby uważać i nie panikować na widok tych zwierząt. 

Zobacz wideo Co zrobić, gdy ukąsi cię żmija zygzakowata?

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak odróżnić żmiję zygzakowatą od innych gadów? Lasy Państwowe podpowiadają

Na początku maja Nadleśnictwo Baligród postanowiło podzielić się na swoim facebookowym profilu filmikiem z bliskiego spotkania z pewnym polskim wężem. Jest to nie kto inny jak jedyny występujący w Polsce jadowity wąż - żmija zygzakowata. Warto wiedzieć, że oprócz jadu, od innych węży, które można zaobserwować w naszym kraju, odróżnia ją także źrenica. W swoich mediach społecznościowych Lasy Państwowe edukują:

Żmija zygzakowata to jedyny gatunek węża w Polsce, który posiada pionową źrenicę

Wszystkie inne gatunki mają okrągłe źrenice. Lasy Państwowe przypominają również, że choć żmija jest wężem jadowitym, przy spotkaniu z nią należy zachować spokój. Jak piszą:

W razie spotkania żmii zachowajcie spokój i po prostu omińcie ją szerokim łukiem (gonić nie będzie)

Żmija zygzakowata nie zaatakuje jeśli nie będzie się czuła zagrożona, dlatego warto zawsze patrzeć pod nogi podczas spacerów po lasach. 

Post szybko zdobył dużą popularność. Co internauci myślą o żmii zygzakowatej?

Nagranie ze żmiją zygzakowatą pojawiło się na Facebooku na początku maja. Autorem wideo jest Kazimierz Nóżka, który często dzieli się swoimi znaleziskami z Lasami Państwowymi, które udostępniają jego materiały. Krótkie 26-sekundowe nagranie zostało wyświetlone już ponad 24 tysiące razy. Oprócz tego post zdobył ponad 1,4 tysiąca reakcji i całą masę komentarzy. Internauci pod postem wyrażali swoje zdanie o tym bliskim spotkaniu z pełzającym gadem. 

Ładnie wygląda, obserwuje, co się będzie działo, pomiędzy starymi liśćmi, mchami, korzeniami drzew trudno ją dostrzec kiedy się nie rusza

- pisze jeden z komentujących.

Wolałabym jej na swojej drodze nie spotkać, mimo że jest piękna, wystarczy mi filmik, dziękuję!

- wyznaje inna.

To rzeczywiście majowe bliskie spotkanie z tą 'piękności'", która jest bardzo czujna, potrafi doskonale ukryć się

- komentuje kolejna.

Więcej o:
Copyright © Agora SA