Na profilu facebookowym Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne pojawił się post prezentujący bardzo pożądanego grzyba. Leśnicy w ten sposób informują grzybiarzy, że już nadszedł czas na leśne poszukiwanie tych smakowitych skarbów.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W niedzielę, 21 maja na Facebooku pojawił się wpis leśników z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, w którym dzielą się ze swoimi obserwatorami, bardzo ciekawymi wiadomościami. Jak donoszą na swoim profilu, pojawiają się już pierwsze okazy grzybów z gatunku boletus erythropus, czyli borowiki ceglastopore. W poście możemy przeczytać:
Obiekty wywołujące przyśpieszenie oddechu, szybsze bicie serca i… szaleństwo w zachowaniu. Aromatyczny obiekt pożądania… PIERWSZY!!!
Fotografię nadesłał leśnikom Jarosław Trafalski, a post w przeciągu kilku godzin zyskał dużą popularność. Ponad 200 osób polubiło wpis na Facebooku, a dziesiątki dodały komentarze. Internauci piszą, że już nie mogą się doczekać, aby wybrać się do lasów w poszukiwaniu tych grzybów i gratulują osobą, którym już udało się znaleźć tego borowika.
Urodziwe te piękne grzybki. Gratuluję szczęściarzom
- komentuje jedna z osób.
Budzą się grzyby, zbierania nadchodzi czas
- deklaruje inna komentująca.
Borowik ceglastopory znany również potocznie jako podciesz lub krasnoborowik jest gatunkiem występującym w różnych lasach liściastych i iglastych. Najczęściej jednak można go znaleźć pod świerkami w miejscach, gdzie gleba ma odczyn kwaśny. Owocniki tego gatunku pojawiają się już od maja i szukać ich można aż do listopada. Borowik ceglastopory jest jednym z najbardziej okazałych i najładniejszych grzybów występujących w Polsce. Jak donosi encyklopedialesna.pl, jego kapelusz ma średnicę od 5 do 15 centymetrów i jest barwy ciemnobrązowej. Trzon jest gruby, pełny i mocny, a jego wysokość osiąga od 4 do 15 centymetrów. Kolor nóżki jest żółty z czerwonymi kosmykami. Ten gatunek jest jadalny, choć wiele osób odstrasza jego jaskrawa barwa. Spożywanie surowego grzyba jest szkodliwe, jednak po ugotowaniu czy uduszeniu jest on całkowicie bezpieczny. Zapach tego grzyba jest bardzo przyjemny, choć nie mocno intensywny, a jego smak jest łagodny i przyjemny dla podniebienia.