9 maja w Dzienniku ustaw opublikowana została ustawa o zmianie obowiązujących przedsiębiorców przepisów w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. Ma ona na celu wprowadzenie ograniczeń unijnych dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów z tworzyw sztucznych ze sprzedaży.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Od 24 maja 2023 roku, wszedł w życie zakaz wprowadzania przez producentów do obrotu produktów jednorazowego użycia z tworzyw sztucznych. Co prawda w teorii wciąż mogą być one produkowane, jednak zakazane jest wprowadzanie ich na rynek i sprzedawanie. Wszystko wzięło się z implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. W sprzedaży detalicznej nie znajdziemy już takich rzeczy jak:
Złamanie zakazu będzie groziło karą, którą nakładać będzie wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Jak donosi portal money.pl, wysokość mandatów zaczynać się będzie od 10 tysięcy złotych i osiągać wysokość nawet 500 tysięcy złotych. Według tvn24.pl, nowelizacja wymagała będzie od producentów umieszczania na opakowaniach jednorazowych produktów, czytelnego oznakowania o szkodliwości na środowisko. Ten obowiązek będzie dotyczył produktów takich jak: podpaski higieniczne, chusteczki nawilżane, kubki na napoje, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne czy tampony.
Nowe przepisy zakładają również wprowadzenie opłaty, która maksymalnie będzie wynosiła złotówkę, za niektóre jednorazowe produkty wydawane klientom. Dotyczyć to będzie opakowań, w których wydawana jest żywność czy napoje. Warto również zapamiętać, że te punkty będą musiały zapewniać klientom alternatywę dla plastikowych kubków.