Ministerstwo Cyfryzacji pomoże ci sprawdzić, czy wyciekły twoje dane. Wystarczy wejść na tę stronę

W tym tygodniu opublikowano wiele loginów i haseł do poczt elektronicznych oraz mediów społecznościowych. Jak sprawdzić, czy nasze dane są bezpieczne? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało stronę internetową, za pomocą której możemy zweryfikować, czy nasz dane wyciekły do sieci.

W ostatnim czasie doszło do jednego z największych jednorazowych wycieków danych w historii polskiego internetu. W internecie opublikowano wiele loginów oraz haseł. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy twoje dane są bezpieczne. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

Rząd reaguje na ostatni wyciek danych. Uruchomiono stronę, na której sprawdzisz, czy twój login i hasło zostały upublicznione

W ostatnim czasie doszło do upublicznienia dużej liczby loginów oraz haseł polskich użytkowników. W związku z tym rząd postanowił podjąć działania mające na celu ograniczyć negatywne konsekwencje tego zdarzenia. 

Udostępniliśmy stronę, która pozwoli łatwo i szybko sprawdzić, czy wyciek obejmuje również nasze dane

- informuje Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Internauci, którzy obawiają się, że ich dane wyciekły podczas ostatniego upublicznienia danych, mogą szybko to sprawdzić wchodząc na stronę bezpiecznedane.gov.pl.

Kluczowy był czas reakcji, dlatego we współpracy z COI przygotowaliśmy wyszukiwarkę, którą oddajemy w ręce użytkowników. Na pewno będziemy rozwijać to narzędzie, bo takie sytuacje jak ta, z którą dziś się mierzymy, będą się niestety powtarzać

- przekazał Sebastian Kondraszuk, kierownik zespołu CERT Polska. 

Kondraszuk dodaje, że CERT Polska, czyli zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci powiadomił podmioty o wycieku. 

Wysłane dotychczas powiadomienia dotyczyły ponad 1 mln unikalnych maili i loginów

- podkreślił Kondraszuk. 

Jak sprawdzić, czy twoje dane wyciekły. Logowanie do strony internetowej krok po kroku

Po wejściu na serwis bezpiecznedane.gov.pl i zalogowaniu się do niego poprzez np. Profil zaufany w specjalnej wyszukiwarce możemy wpisać login lub hasło, którego używamy, a następnie otrzymać informacje, czy nasze dane są bezpieczne. Co jeśli okaże się, że nasze dane wyciekły? Ministerstwo Cyfryzacji radzi użyć programu antywirusowego, aby sprawdzić bezpieczeństwo komputera, a następnie zmienić hasło do logowania. Resort zaleca także włączenie dodatkowego zabezpieczenia w serwisach, w których istnieje możliwość weryfikacji dwuetapowej. 

Może cię też zainteresować: 

- Telefony spam w końcu dotknięte wymiarem sprawiedliwości. Za nękanie ludzi czeka je surowa kara 
Podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak go obliczyć i do kiedy zapłacić? Fiskus z pewnością o tym przypomni
Od tych numerów telefonów nigdy nie odbieraj. Możesz stracić mnóstwo nerwów i sporo pieniędzy

Więcej o:
Copyright © Agora SA