• Link został skopiowany

Uważaj na te stworzenia spadające z nieba. Eksperci mówią co zrobić, kiedy je spotkamy

Media obiegła informacja o małych, łysych istotach padających ludziom na głowy. Brzmi dość przerażająco, lecz w rzeczywistości jest niezwykle przykre. Jeżeli spotkasz ją podczas spaceru, nie zastanawiaj się i pomóż. Dzięki tobie będzie miała szansę na przeżycie.
Uważaj na te stworzenia spadające z nieba. Eksperci mówią co zrobić, kiedy je spotkamy
PTOP 'Salamandra'/Facebook.com

Fale upałów nie tylko dla ludzi są uciążliwe. Jak się okazuje, zagrażają również niedawno urodzonym nietoperzom. Coraz częściej spadają one z dachów, co zagraża im życiu. Tego nie należy ignorować, gdyż istnieje prosty sposób, aby im pomóc. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" ma ważną wiadomość. 

Zobacz wideo Nietoperze są żywym barometrem zmian klimatycznych. W Polsce szybko ubywa gatunków zimnolubnych

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z nieba spadają łyse nietoperze. Wszystko przez czerwcowe upały  

Na facebookowym profilu Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" pojawił się ważny komunikat dotyczący rosnącej liczby zgłoszeń o spadających z budynków małych nietoperzach

Co roku podczas czerwcowych upałów PTOP Salamandra otrzymuje mnóstwo zgłoszeń o maleńkich, łysych nietoperzach wypadających spod dachów budynków (...) Na początku lata takie sytuacje przydarzają się setkom osób dziennie – większość z nich nigdy wcześniej nie widziała nietoperza z bliska. Warto wiedzieć, co wówczas robić. Nietoperze, choć często niedostrzegane, żyją wokół nas, np. w różnych szczelinach budynków, ograniczając liczbę dokuczliwych komarów

- czytamy w apelu PTOP "Salamandra". 

W czerwcu samice nietoperzy tworzą kolonie, w których znajdują się młode. Są one ślepe i łyse, a ich życie zależne jest wyłącznie od matek. Wysokie temperatury sprawiają, że "domy" tych zwierząt mocno się nagrzewają, a jedynym rozwiązaniem jest opuszczenie kryjówki, przez co małe oseski często lądują na ziemi. W związku z tym, że nie umieją latać, powrót do matki staje się wręcz niemożliwy. W takiej sytuacji pomóc im może zwykły przechodzień. 

Na chodniku leży mały nietoperz? Teraz wiadomo, jak możesz pomóc mu przeżyć 

Pozostające zbyt długo na ziemi zwierzę może nie tylko cierpieć z powodu braku pożywiania, ale także "paść łupem ptaków, kotów lub po prostu umrzeć z odwodnienia, lub wycieńczenia". Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy zastosować się do przygotowanej przez PTOP "Salamandra" instrukcji. Gdy znajdziemy bezbronne stworzenie, w pierwszej kolejności trzeba je zabezpieczyć, najlepiej umieszczając w kartonie lub pudełku. Eksperci zaznaczają, że mały nietoperz nie gryzie i nie przenosi niebezpiecznych dla człowieka chorób. Następnym krokiem jest zlokalizowanie jego kolonii (niewielkiej szczeliny).  

W 9 przypadkach na 10 będzie ona niemal bezpośrednio nad miejscem znalezienia oseska - maluch zwykle nie odchodzi dalej od miejsca upadku niż 2-3 metry

- tłumaczą eksperci. 

Gdy jego schronienie zostanie znalezione, warto przyłożyć pudełko z nietoperzem do szczeliny, istnieje możliwość, że zwierzę samo do niej wyjdzie, lub spróbować je tam włożyć, trzymając noworodka palcami. W tej sytuacji warto zrezygnować z zawożenia nietoperza do specjalistycznych ośrodków, gdyż nie będzie on w stanie funkcjonować pod opieką człowieka, natomiast o wsparcie można poprosić nietoperzową linię pomocową PTOP "Salamandra" ( nr tel: 604 83 65 83). 

Więcej o: