Wakacje już zaraz mają się rozpocząć, więc coraz więcej osób już z niedoczekaniem wypatruje zbliżających się wyjazdów. Wypoczynek nie oznacza jednak, że możemy zapomnieć o jakichkolwiek środkach ostrożności. W szczególności jeśli planujemy wybrać się w region gminy Łapsze Niżne.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Łapsze Niżne jest niewielką gminą, która znajduje się na południu Polski. Region ten zlokalizowany jest tuż przy granicy polsko-słowackiej, idealnie pomiędzy Pieninami a Tatrami. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, którzy wolny czas chcą spędzić otoczeni naturą. Niestety na razie upragniony odpoczynek może okazać się niemożliwy, ponieważ w miejscowych lasach grasuje niebezpieczny drapieżnik. Urlop na łonie natury może się okazać tu bardziej stresujący niż wyciszający. Wielokrotnie widziano tutaj bowiem niedźwiedzia. Ten groźny drapieżnik w szczególności często pojawiał się w okolicach Falsztyna, Frydmana, Niedzicy i Kacwina. Sytuacja jest już na tyle poważna, że lokalne władze postanowiły wystosować specjalny apel. 16 czerwca 2023, w piątek, na profilu na Facebooku należącego do gminy Łapsze Niżne pojawił się wpis, w którym przestrzegają zarówno mieszkańców, jak i turystów przed niebezpieczeństwem. Lokalni włodarze napisali:
Zalecamy ostrożność podczas ewentualnych wycieczek do okolicznych lasów
Jako dowód, załączone zostało zdjęcie tego mieszkańca lasów. Trzeba być szczególnie ostrożnym, ponieważ spotkanie z tym osobnikiem może być tragiczne dla człowieka.
Spotkanie z niedźwiedziem na szlaku może mieć niezwykle tragiczne konsekwencje. Jak donosi portal turyści.pl, nie raz w historii zdarzyły się sytuacje, kiedy zaskoczone zwierzęta atakowały ludzi. Najważniejszą rzeczą jest zapamiętanie, że w razie spotkania niedźwiedzia na szlaku bądź w lesie, należy trzymać się od niego z daleka. Najlepiej będzie powoli i ostrożnie wycofać się na bezpieczną odległość. W poradniku Tatrzańskiego Parku Narodowego można przeczytać, że podczas spotkania bezpośredniego, niedźwiedź zazwyczaj schodzi człowiekowi z drogi i chowa się w zaroślach najbliżej niego. Zdarzyć się jednak może sytuacja, że zacznie on szarżować w naszą stronę. Jak zaznaczają jednak w poradniku, najważniejsze jest wtedy nieuleganie panice, ponieważ może to skutkować agresją ze strony zwierzęcia. Niedźwiedzie często markują atak, a po kilku krokach stają w miejscu, by zaraz odejść. Jeśli zaczniemy uciekać, może sprowokować go to do dalszej pogoni. Przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego powołują się również na amerykańskie poradniki, które radzą, by w razie ataku niedźwiedzia "położyć się na brzuchu, osłonić głowę rękoma i udawać martwego". Nie powinno się również zdejmować plecaka, ponieważ w razie ataku, może on osłonić nasze plecy przed pazurami.