• Link został skopiowany

Spotkanie tego zwierzęcia, to prawdziwa rzadkość. Babiogórska fotopułapka uchwyciła zagrożony gatunek

Babiogórskim Parku Narodowym udało się uchwycić na fotopułapce jedno z najmniej znanych dzikich zwierząt w Polsce. Podlega ścisłej ochronie, a spotkanie go to prawdziwa rzadkość. Odkrycie to zostało opublikowane w mediach społecznościowych, w których można podziwiać to niezwykłe zwierze.
Niesamowicie rzadkie zwierze zostało uchwycone przez Babiogórski Park Narodowy na fotopułapce.
Fot. screenshot facebook / Babiogórski Park Narodowy

Babiogórskiemu Parkowi Narodowemu udało się złapać niesamowite zwierze na fotopułapkę przy granicy ze Słowacją. Spotkanie tego zwierzęcia, jest niezwykle rzadkie, gdyż jest ono zagrożone wyginięciem. 

Zobacz wideo Niezwykłe odkrycie NASA. „Trzęsienie Marsa"

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Babiogórski Park Narodowy. Fotopułapka złapała żbika 

W małopolskim Parku Narodowym występuje około 38 gatunków różnych zwierząt, można tam spotkać między innymi jelenia, dzika, sarnę... oprócz tego występuje tam niedźwiedź brunatny, wilk, ryś. Z mniejszych gatunków zwierząt można spotkać borsuki, kuny leśne, wydry, czy nietoperze, a samych ptaków występuje tam ok. 100 gatunków. Spotkanie tam żbika to jest niesamowita rzadkość. Niektóre naukowe źródła mówią nawet, że zwierze to całkowicie przestało występować w tamtejszych rejonach. Przyrodnicy na swoim Facebooku opublikowali wpis, w którym opisują swoją radość z uchwycenia tego niesamowitego "mruczusia". 

Żbik (Felis silvestris) to kot leśny, jeden z najsłabiej poznanych kotów w Polsce. Wiemy o nim niewiele, bo jak każdy z Nas wie, że koty lubią chodzić własnymi ścieżkami, a żbik ma to opanowane do perfekcji. Jego burkowate umaszczenie przypominające kota domowego wprowadza w dość duże zamieszanie i nie łatwo o pomyłkę. Żbik jest nieco większy od kota domowego, jego sierść jest gęsta i jedwabista, posiada charakterystyczne delikatne pręgi na bokach ciała, kończynach i ogonie, a także nieco ciemniejszy pasek biegnący wzdłuż grzbietu, ogon gruby. Zwierzęta prowadzą samotny, zazwyczaj nocny tryb życia, zamieszkując gęstwiny lasów. Z powodu bardzo skrytego życia jego rozpoznanie, liczebność, występowanie jest bardzo trudne do określenia. Dotychczasowe dane o występowaniu gatunku pochodziły z polowań, obserwacje były sporadyczne, czasami niewiarygodne, a dzięki zastosowaniu fotopułapek daje możliwość potwierdzenia jego obecności. Początkiem czerwca ducha lasu udało się zarejestrować na fotopułapkę BgPN. Jest to pierwsza tego typu dokumentacja parkowa, która przemawia, że jest to żbik, ponieważ osobnik na nagraniu posiada wszystkie cechy morfologiczne, które są typowe dla żbika

Żbik Europejski. Gatunek zagrożony wyginięciem 

Oprócz informacji dotyczącej samego wyglądu i charakterystyki żbika przyrodnicy również informują o tym, że gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową od 1952 roku. Informacje o żbiku są wciąż niewielkie, dlatego takie nagrania z jego udziałem to prawdziwe perełki, które pozwolą lepiej poznać ten zagrożony gatunek. 

Więcej o: