Główny Inspektorat Sanitarny zamyka coraz więcej kąpielisk. Powód? W znacznej części z nich zaczynają obecnie zakwitać sinice. Obecna sytuacja może pokrzyżować wakacyjne plany niejednej osobie. Przy jakich kąpieliskach została wywieszona czerwona flaga?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Niedawno pisaliśmy o tym, że Główny Inspektorat Sanitarny zamyka coraz więcej kąpielisk. Dnia 10 lipca 2023 roku zostały przeprowadzone badania, które znów spowodowały zamknięcie dużej liczby kąpielisk. Teraz oprócz Gdynia Redłowo, Gdynia Śródmieście i Gdynia Babie Doły zamknięta została również plaża Gdynia Orłowo. Nie wykąpiemy się również nigdzie podczas pobytu w Sopocie. Zamknięte zostały kąpieliska: Sopot-Kamienny Potok-Koliba, Sopot - 13-17, Sopot Park Północny, Sopot-K22, Sopot - Łazienki Południowe I, Sopot - Łazienki Południowe II oraz Sopot-32A-33. Oprócz tego zamykają się również plaże w Gdańsku. Ze względu na rozkwit sinic, nie wykąpiemy się na razie w takich miejscach jak: Gdańsk Jelitkowo, Piastowska Gdańsk Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Hallera Gdańsk Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno. Pozostałe kąpieliska w Gdańsku na tę chwilę pozostają otwarte, jednak nie wiadomo, jak będzie to wyglądało w następnych dniach. Jeśli chcemy się upewnić, że kąpielisko, do którego się wybieramy, nie przywita nas czerwoną flagą oznaczającą zakaz kąpieli, warto na bieżąco śledzić mapę kąpielisk na stronie GIS pod adresem sk.gis.gov.pl. Najnowsze informacje mogą pojawiać się również na stronach samorządów i władz gminnych.
Sinice to potoczne określenie dla cyjanobakterii, które są obecne niemal wszędzie, ponieważ dostosowują się do środowiska. Ich zielona barwa pochodzi od obecności chlorofilu, przez co kiedy pojawią się w kąpieliskach, na powierzchni można dostrzec specyficzny nalot. Podczas zakwitu, sinice ograniczają zapasy tlenu, przez co obecne w morzu organizmy zaczynają obumierać. Sprawia to, że oprócz nieprzyjemnego wyglądu akwenu, zaczyna się z niego wydobywać nieładny zapach. Sinice kwitną zazwyczaj w bardzo zanieczyszczonych wodach. Jak donosi portal zdrowie.gazeta.pl, jeśli do zbiornika wodnego spływają ścieki, nawozy czy detergenty z pewnością pojawią się tam sinice. Te bakterie są bardzo groźne dla zdrowia i nie wolno ich lekceważyć. Objawami zatrucia mogą być: osłabienie, wymioty, bóle mięśni, zaburzenia równowagi czy niewydolność wątroby. Oprócz tego kąpiel w wodzie z sinicami może skutkować pojawieniem się wysypki, łzawieniem oczu i swędzeniem.