Deszcz meteorów to zjawisko wyczekiwane nie tylko przez fanów astronomii. Któż z nas bowiem nie lubi podziwiać tego niesamowitego widoku. Noc spadających gwiazd to idealny czas na obcowanie z przyrodą, wyciszenie czy romantyczny wieczór dla dwojga. To, według ludowych wierzeń, także pora na pomyślenie życzenia. Kiedy w wakacje 2023 roku będziemy mogli obserwować spadające meteoryty?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak w przypadku wszystkich obserwacji astronomicznych, najważniejszym punktem jest znalezienie odpowiedniego miejsca, które umożliwi nam jak najlepsze widoki. Co prawda, zachmurzone, ciemne niebo i nieprzychylna pogoda, potrafią zepsuć nawet najpiękniejsze widowisko, ale przy odrobinie wysiłku czasem da się temu zapobiec. Najlepiej będzie wyjechać poza miasto, na teren jak najbardziej oddalony od wszelkich źródeł światła. To wyjątkowo ważne podczas obserwacji gwiazd i planet, gdyż im ciemniej jest wokół, tym lepiej ujrzymy niewielkie, jasne punkciki. Dobrze jest zaplanować podróż z lekkim wyprzedzeniem i spróbować przyzwyczaić oko do ciemności jeszcze zanim nadejdzie pełnia roju meteorytów. Ludzkie oko adaptuje się do warunków przez niecałe pół godziny, warto mieć więc to na uwadze. Jeśli chcemy uwiecznić te magiczne chwile smartfonem lub aparatem pamiętajmy, by wykorzystać potencjał "trybu nocnego". Profesjonaliści na pewno będą pamiętać o statywie, dłuższym czasie naświetlania, czy otwartej przysłonie, które sprawią, że ciała niebieskie zarejestrujemy nawet lepiej niż własnym okiem. Z taką wiedzą możemy przystąpić do obserwacji. Najbliższy deszcz gwiazd okazuje się przypadać już za kilka dni.
Pierwsze spadające gwiazdy możemy obserwować już od połowy lipca. Najlepszą okazją jest jednak deszcz meteorów z roju Akwarydów, który przypada w 2023 roku na 28 lipca, czyli pojutrze. Co prawda, pierwsze Akwarydy zaczęły przecinać orbitę naszej planety i wpadać w atmosferę już od 12 lipca, ale przelot najbardziej zwartej części roju będzie za dwa dni. Oznacza to, że szanse na zobaczenie "spadającej gwiazdy" są wtedy największe. Po tej dacie meteory zaczną znacznie zmniejszać swoją aktywność, a my będziemy musieli poczekać aż do sierpnia. Pod koniec wakacji ma miejsce największe widowisko na niebie — deszcz Perseid. Maksymalna aktywność meteorów przypada na 12 sierpnia, a swoją aktywnością ustępuje już jedynie grudniowym Geminidom. W przeciwieństwie do zimowych gwiazd, Perseidy możemy obserwować z o wiele większym komfortem i prawdopodobieństwem, że będą one dobrze widoczne.