Lasy Państwowe ostrzegają przed niebezpiecznym szkodnikiem. "Jest potencjalnym wektorem bakterii"

Nowy gatunek szkodnika pojawił się na terenie Polski. O wszystkim poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. Gatunek tego owada zagraża przede wszystkim sosnom. "Jest to pierwsze oficjalne stwierdzenie tego gatunku na terenie Lasów Państwowych." - czytamy na Facebooku.

Niepokojący post pojawił się na profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Mowa w nim o zagrażającym lasom iglastym gatunku owada, który pojawił się w Polsce. "W Nadleśnictwie Międzychód został stwierdzony szkodnik występujący w koronie ściętej sosny owad Haematoloma dorsata (Arhens) - przekraski (krasanki) sosnówki (ang. Red-black pine spittle bug" - czytamy w poście.

Zobacz wideo Pleń. Rzadkie zjawisko w podkarpackim lesie

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy gatunek szkodnika w Polsce. Czym jest przekraska sosnówka? 

Przekraska (krasanka) sosnówka, wcześniej występowała tylko w rejonach śródziemnomorskich, oraz zachodniej Europie. Znaleziono ją w ściętej koronie sosny na terenie nadleśnictwa Międzychód. Jest to owad z rodziny krasankowatych, a jego rozwój ma cykl jednoroczny. Osiąga długość do 8 mm. W postaci larwy nie wyrządza szkód w lasach, jednak dorosły osobnik, staje się ogromnym zagrożeniem dla lasów iglastych, oraz komercyjnych hodowli. Pierwszy osobnik najprawdopodobniej został spotkany już w maju tego roku, w komentarzach można wyczytać fotografa, któremu udało się złapać go w swój obiektyw. Jak informuje Zespół Ochrony Lasu w Szczecinku, pierwszy przypadek przypada na maj tego roku.

Do tej pory gatunek występował naturalnie w regionie śródziemnomorskim, a od lat 50. ubiegłego wieku jest znany w Zachodniej Europie, gdzie wyrządzał duże szkody w leśnictwie.

Owad ten jest zarejestrowany w EPPO (European and Mediterranean Plant Protection Organization), jako niebezpieczny szkodnik. 

Drzewa iglaste zagrożone. Owad może doprowadzić nawet do zamarcia całego drzewa

Owad żeruje na drzewach iglastych w podobny sposób do komara, ze względu na jego kłująco-ssący narząd gębowy, który służy mu do nakłuwania igieł oraz wysysania z nich płynów fizjologicznych. Na początku osłabia to drzewo, niestety w późniejszym etapie może doprowadzić nawet do jego zamarcia. Nakłute igły początkowo zmieniają ubarwienie, a czasem całkowicie odpadając z drzewa. Obecność tego owada może doprowadzić nawet do wymierania upraw sosny na wielkich powierzchniach, co miało miejsce we Francji, Holandii, czy też Hiszpanii. Na stronie Zespołu Ochrony Lasu w Szczecinku możemy przeczytać również, że

Imago jest potencjalnym wektorem bakterii Xylella fastidiosa (Wells et al.), która jest organizmem kwarantannowym, podlegającym obowiązkowi zwalczania w krajach Wspólnoty Europejskiej
Więcej o: