Pełnia Księżyca w sierpniu pojawi się dwukrotnie. Już niebawem na niebie zobaczymy wyjątkowe zjawisko

Kiedy będzie pełnia? To zjawisko aż szkoda przegapić. Księżyc w pełnej okazałości będzie można zobaczyć w sierpniu aż dwukrotnie. Każdy z tych "podniebnych spektakli" jest wyjątkowy, a widok z pewnością zapiera dech w piersiach. Pierwsza sierpniowa pełnia księżyca już niedługo.

Już niebawem zobaczymy na niebie nadzwyczajne zjawisko. Kiedy będzie pełnia w sierpniu 2023? W tym miesiącu Księżyc w pełnej okazałości będzie widoczny aż dwa razy. Obie pełnie będą wyjątkowe. Pierwsza ze względu na nazwę, a druga z uwagi na imponujący rozmiar naszego satelity. Sprawdź pełnie Księżyca 2023 i przygotuj się na obserwacje.

Zobacz wideo Co Lena Kociszewska robi w czasie pełni księżyca? Przesądy i czary w Liście Plotka

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy zobaczymy Księżyc Jesiotrów? Przygotuj się na niezapomniane widoki

W ciągu ostatnich kilku nocy można było zaobserwować, że Księżyc świeci coraz jaśniej. Wynika to ze zbliżającej się pełni. Zobaczymy ją na niebie już dziś, czyli 1 sierpnia. Dokładnie o godzinie 20:33 będzie widoczne aż 100 proc. tarczy. Nasz naturalny satelita będzie wówczas oddalony od Ziemi o 363 815 km. Sierpniowa pełnia nosi nazwę Księżyca Jesiotrów. Nawiązuje ona do plemion, które niegdyś zamieszkiwały tereny w pobliżu Wielkich Jezior. Według nich sierpień był miesiącem najbardziej obfitych połowów jesiotrów. Księżyc będzie równie dobrze widoczny 2 sierpnia. Około godziny 21:00 będzie można zobaczyć 99 proc. tarczy. Jeśli martwisz się, że przegapisz sierpniową pełnię, to jeszcze nic straconego. Już niedługo pojawi się kolejna. Fakt, że w jednym miesiącu zobaczymy aż dwie pełnie, jest wyjątkowy. Jak podaje portal "Interia", zdarza się tak raz na 33 miesiące.

Kiedy jest pełnia w sierpniu? Kiedy pojawi się superksiężyc? Sierpień zaszczyci nas aż dwiema pełniami

Sierpień jest dla nas łaskawy pod względem ilości pełni. Pod koniec miesiąca na niebie zobaczymy kolejne wspaniałe zjawisko. To będzie o wiele bardziej imponujące, ponieważ 31 sierpnia rozświetli się tzw. superksiężyc. Jest to określenie na moment, w którym Księżyc znajduje się bardzo blisko Ziemi. Wówczas wygląda na znacznie większy niż zwykle. Satelita będzie od nas oddalony o 363 667 km. Druga nazwa srebrnego globu o tej porze roku to Księżyc Zbożowy. Co ciekawe, każda pełnia ma inną nazwę w zależności od miesiąca, a oto one:

 • Styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca;
 • Luty: Pełnia Śnieżnego Księżyca;
 • Marzec: Pełnia Robaczego Księżyca;
 • Kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca;
 • Maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca;
 • Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca;
 • Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca;
 • Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów;
 • Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów;
 • Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych;
 • Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca;
 • Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca.
Więcej o:
Copyright © Agora SA