Nad Polskę nadchodzą wichury i burze. Uniknij zagrożenia, zabezpiecz rzeczy na balkonie oraz podwórku

IMGW wydało ostrzeżenie przed silnymi wiatrami w kilku częściach Polski. Lepiej sprawdź radar burz. Wichury stanowią poważne zagrożenie, dlatego warto wiedzieć, jak w taką pogodę należy zabezpieczyć meble ogrodowe. Przedmioty pozostawione na dworze stanowią duże zagrożenie.

Pogoda w ostatnim czasie nas nie rozpieszcza i duża część kraju od kilku dni zmaga się z burzami. Porywisty wiatr, ulewa i pioruny stwarzają realne zagrożenie, dlatego w tym czasie lepiej nie wychodzić z domu. Nie można także zapominać o rzeczach pozostawionych na zewnątrz. Jeśli nie zabezpieczymy ich odpowiednio, mogą wyrządzić sporo szkód. Sprawdź, jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed groźnymi warunkami pogodowymi. Jeśli chcesz wiedzieć, czy w twojej okolicy będzie oberwanie chmury, to na stronie IMGW sprawdzisz radar burz.

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nadchodzą silne wiatry. Zabezpiecz meble ogrodowe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował w serwisie X (dawny Twitter) ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Szczególnie narażone są miasta w północno-zachodniej części kraju.

W najbliższych godzinach prędkość wiatru będzie stopniowo się zwiększała. Spodziewane porywy do 100 km/h, chwilami do 110 km/h

- napisano. W takiej sytuacji warto zabezpieczyć wszystkie przedmioty znajdujące się w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Wichura może bowiem przenieść meble ogrodowe, doniczki lub inne sprzęty, które w powietrzu będą stwarzać zagrożenie lub mogą spowodować duże szkody. Instrukcje na temat tego, jak należy zachować się w trakcie burzy lub wichury możemy znaleźć na stronie gov.pl. Przede wszystkim należy:

  • usunąć z parapetów, balkonu, tarasu czy podwórka wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
  • zamknąć okna i drzwi, a także zabezpieczyć je, jeśli wydają się mało stabilne;
  • przygotować oświetlenie zastępcze, takie jak latarki na baterie na wypadek odcięcia zasilania;
  • zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom, szczególnie jeśli większość czasu spędzają na dworze;
  • znaleźć bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu - nie parkować w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Jak zachować się w trakcie burzy lub wichury? Trzymaj się tych zasad

Podstawową zasadą, jakiej należy pilnować w trakcie wichury, jest pozostanie w domu lub innym zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli jednak silny wiatr zastanie cię, gdy będziesz na dworze, to przede wszystkim nie chowaj się pod drzewami czy słupami. W trakcie jazdy samochodem trzymaj kierownicę obiema rękami, ponieważ przy złych warunkach pogodowych możesz łatwo stracić panowanie nad pojazdem. Zwracaj także uwagę na pobliskie drzewa i unikaj leśnych dróg. Jeśli budynki lub inne elementy znajdujące się na twojej posesji uległy uszkodzeniu w trakcie wichury, to zrób im zdjęcia. Mogą później stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA