Lasy Państwowe na swoich profilach dzielą się nie tylko pięknymi zdjęciami i nagraniami flory i fauny z polskich kniei. Często za pomocą mediów społecznościowych starają się również edukować. Czasami dotyczy to mieszkańców lasów, innym razem trujących grzybów. Tym razem leśnicy przypominają co zrobić jeśli zgubimy się pomiędzy drzewami.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W sobotę, 5 sierpnia 2023 roku Lasy Państwowe udostępniły na swoim profilu facebookowym post, w którym przypominają co zrobić, jeśli zgubimy się w lesie, a nie mamy przy sobie telefonu. Jeśli nie możemy odnaleźć drogi, najważniejsze jest zachowanie spokoju. Jeśli wpadniemy w panikę, możemy narobić sobie więcej kłopotów. Powinniśmy również dobrze nadstawić uszu, ponieważ czasem można z daleka usłyszeć szum przejeżdżających aut, albo nawet pociąg. Należy dobrze zapamiętać miejsce, w którym obecnie się znajdujemy i spróbować ustalić kierunki świata. Jak informują leśnicy:
Popatrzmy na stare drzewa, które są zwykle omszone od północnej strony. Spójrzmy na położenie słońca i zegarek, wiadomo już będzie, gdzie jest południe lub zachód, bo najczęściej gubimy się w godzinach popołudniowych.
Zanim udamy się do lasu, warto również zaopatrzyć się w mapę leśną, która wbrew pozorom nie jest ciężka do zdobycia. W niej oznaczone są kolorami gatunki drzew, ale również numer oddziału leśnego. Nie ciężko również ustalić, w jakim jesteśmy oddziale, ponieważ w południowo-zachodnim narożniku każdego z nich znajdziemy słupek oddziałowy, gdzie na białym tle czarną farbą wypisane są numery okolicznych sekcja. Słupki pozwolą nam ustalić kierunek północny. Warto wiedzieć, że gdy na słupku są numery czterech oddziałów, to narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje północ.
Internauci byli zachwyceni radami, którymi podzielili się leśnicy w poście i w ikonografice. Na niej możemy zobaczyć, jak wygląda mapa lasu i słupki. Przedstawili również inne pomoce fakty, które mogą nam pomóc znaleźć drogę do domu. Na zdjęciu znajdują się ważne numery telefonów alarmowych, które warte są poznania, zanim wybierzemy się na wycieczkę po lesie. Post szybko zdobył popularność na mediach społecznościowych. W przeciągu kilku dni został udostępniony ponad 1,4 tysiąca razy, a polubiło go około 1,3 tysiąca osób. Nie zabrakło również komentarzy, w których internauci dzielili się swoimi radami dotyczącymi znajdowania bezpiecznej drogi do domu, oraz takich z podziękowaniami za przydatne informacje. Jedna z internautek podzieliła się swoim sposobem:
Wychodzę z założenia, że jeżeli znajdę jakąś drogę, dukt czy jak tam zwać, to ona zawsze gdzieś prowadzi, więc nie zawracam sobie głowy mchem, tylko po prostu Idę drogą, jak nie w jedną to w drugą stronę. Tylko raz zawieruszyłam się w lasach mazurskich i tą metodą doszłam do szosy. Wartością dodaną było spotkanie pięknego olbrzymiego jelenia z wielkim porożem, który był moim widokiem zdziwiony tak samo jak ja jego