Za kilogram tych grzybów dostaniesz nawet 2 tys. euro. Tylko nieliczni grzybiarze wiedzą, gdzie szukać

Grzybobranie, czyli jedno z najpopularniejszych hobby w Polsce, może być naprawdę opłacalne. Zwłaszcza jeśli uda się nam odnaleźć prawdziwą grzybową żyłę złota, jaką jest gąska sosnowa. Ten grzyb był w Polsce uznany za wymarły, do czasu kiedy pewnej grzybiarce udało się go odnaleźć.

Jednym z najdroższych grzybów świata jest Tricholoma matsutake znany lepiej jako gąska sosnowa. Za ten grzyb w Azji można zapłacić fortunę. Jest on stosunkowo rzadko spotykany, ale można go znaleźć nawet w Polsce. Co prawda przez wiele lat uznawany był on w naszym kraju za gatunek wymarły, ale w ostatnich czasach znów zaczął się pojawiać na leśnej ściółce.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński o chodzeniu na grzyby: Nie damy sobie zabrać tej wolności!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gąski - grzyby, które są warte fortunę. Gąska sosnowa w różnych kulturach

Gąska sosnowa należy do grzybów z gatunku gąskowatych. Jej polska nazwa podana została dopiero w 2003 roku przez Władysława Wojewodę. Owocówki gąski sosnowej są podobne do niektórych opieniek albo młodych borowików. Kapelusz jest dość gruby i stożkowaty o zawiniętych ku trzonowi brzegach. Oprócz tego jest jeszcze nagi i gładki w dotyku. Trzon tego grzyba jest sprężysty i grubiejący ku dołowi, a jego miąższ jędrny. Smak gąski sosnowej można określić jako słodkawo-mączysty, ale większość osób opisuje go po prostu jako "bardzo dobry". Grzyby te świetnie sprawdzają się w zupach, sosach czy daniach na bazie ryżu. Gąska jest w szczególności ceniona za swój niesamowity cynamonowy aromat. Warto wiedzieć, że nawet po poddaniu jej obróbce termicznej, aromat wciąż się na niej utrzymuje. Kraje Azjatyckie, a w szczególności Chiny, Japonia i Korea przypisują temu leśnemu skarbowi silne właściwości lecznicze, które jednak nie zostały potwierdzone przez żadne badania. W Japonii te grzyby często wręcza się również jako prezent na specjalną okazję.

Cena gąski sosnowej może zwalać z nóg. Po latach udało odnaleźć się ją w Polsce

Gąskę sosnową można znaleźć na Hawajach, w Azji, Ameryce Północnej oraz w Europie. W Polsce udało się opisać dokładnie wyłącznie jedno stanowisko tego grzyba, a było to w Gdańsku w 1921 roku. Przez wiele lat później tego grzyba uznawano za wymarłego w naszym kraju. Do czadu kiedy Beata Starowicz znalazła w sierpniu 2021 roku, aż trzy stanowiska kurki w Gminie Zawoja. W 2022 roku natomiast potwierdzono jego występowanie w Beskidach. Gąska sosnowa jest jednym z najdroższych grzybów na świecie. Jej cena uzależniona jest od pory roku i pochodzenia. W Japonii najbardziej cenione są rodzime okazy, za które są oni skłonni zapłacić nawet dwa tysiące euro za kilogram. Importowany grzyb jest tańszy. Europa i Ameryka nie mają, aż tak wygórowanych cen za Gąski, jednak w Stanach Zjednoczonych cena za kilogram suszonych gąsek sosnowych wynosi nawet do 500 dolarów. Jeśli planujemy wybrać się na poszukiwanie tego grzyba, należy bardzo uważać, ponieważ łatwo pomylić ja z grzybami trującymi, jak na przykład muchomory Smitha.

Więcej o: