Wiewiórki to zwierzęta, których chyba każdy zna, a wiele osób z pewnością miało też okazję widzieć je na żywo. Charakteryzuje je rude futerko, puszysta kita i spiczaste uszy. Czy wiedzieliście jednak, w jaki sposób wiewiórki poszukują ochłody w gorące dni?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
W miniony weekend Nadleśnictwo Przedborów zamieściło na swoim profilu w mediach społecznościowych krótkie nagranie ukazujące wiewiórkę, która wchodzi do płytkiej wody, po czym bardzo szybko ją opuszcza.
Pływająca wiewiórka? Duże słowo "pływająca", może lepiej przemieszczająca się przez wodę. Czemu nie... choć trochę tak jakby ją owa woda parzyła, a zwierzę było całą sytuacją bardzo zaskoczone
- czytamy w opisie dołączonym przez Lasy Państwowe. Zaskoczeni byli również internauci, zwracając jednocześnie uwagę na zabawny aspekt zachowania zwierzęcia.
Dla ochłody łyk zimnej wody. Jej chyba jest za gorąco i pozwoliła sobie na małą kąpiel. Pierwszy raz coś takiego widzę.
Super przyspieszenie u wiewiórki.
Ruda kitka raczej się wystraszyła, bo straciła grunt pod łapkami
- piszą komentujący użytkownicy.
Choć wiewiórki są pozornie dobrze znane i występują dość powszechnie na terenie całego kraju, to warto tę okazję wykorzystać do przypomnienia kilku mniej znanych ciekawostek o tych zwierzętach. Jeśli chodzi o pożywienie, to wiewiórcza dieta nie ogranicza się tylko do orzechów i żołędzi. Gryzonie te są głównie roślinożerne i chętnie jedzą też nasiona drzew, pąki roślin, korę drzew, owoce leśne i grzyby. Czasami jednak żywią się także pokarmem pochodzenia zwierzęcego. Jak dowiadujemy się na stronie Lasów Państwowych, mogą to być larwy, owady, a nawet jaja czy ptaki.
Co ciekawe, wiewiórki należą do nielicznych gryzoni, które nie zasypiają na cały okres zimy, a jedynie podczas największych mrozów. Wcześniej natomiast gromadzą duże zapasy pożywienia, które chowają w dziuplach lub w ziemi. Ponieważ nie wszystkie z nich są później w stanie zjeść, ich aktywność odgrywa dużą rolę w rozsiewaniu roślin. Dobrze jest o tym pamiętać, jeśli chcemy pomóc wiewiórkom w zimie. Nie należy dawać im zbyt wiele orzechów czy nasion, gdyż człowiek powinien być jedynie dodatkowym źródłem pożywienia, a nie głównym. Na koniec warto wspomnieć, że w Polsce i na świecie obchodzony jest Dzień Wiewiórki, który przypada 21 stycznia.