• Link został skopiowany

Historyczne odkrycie w warszawskiej kamienicy. Podczas badań znaleziono elementy ze średniowiecza

Przed planowanym remontem mieszkania komunalnego w jednej z warszawskich kamienic doszło do fascynującego odkrycia. Podczas specjalnych badań znaleziono historyczne elementy sprzed kilkuset lat. Odkrycie rzuca zupełnie nowe światło na to, co do tej pory było wiadomo o budynku.
Kamienica przy ul. Kanonia 10/12/14
Stołeczny Konserwator Zabytków/facebook

Stare polskie kamienice kryją w sobie wiele historii, o których nie mamy pojęcia. Zwykle takie budynki pochodzą jeszcze z poprzednich wieków, dlatego podczas renowacji można natknąć się na elementy niemalże historyczne. Takiego odkrycia dokonano niedawno w Warszawie. Podczas remontu jednego z mieszkań komunalnych w kamienicy przy ulicy Kanonia 10/12/14 przeprowadzono badania, które wykazały, że znajdują się tam fragmenty średniowiecznych ścian.

Zobacz wideo Katarzyna Cichopek remontuje łazienkę. „Zabrakło nam płytek"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zbadano zabytkową kamienice. Jej ściany skrywają wiele lat historii

Remont mieszkania komunalnego znajdującego się na parterze budynku Kanonia 10/12/14 w Warszawie został zaplanowany przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście. Kamienice znajdujące się przy tej ulicy zostały zbudowane w XVI wieku dla kanoników warszawskich. Jak można przeczytać na stronie um.warszawa.pl, budynki wzniesiono między przykościelnym cmentarzem a murem obronnym Starego Miasta. Zostały one przebudowane w XVII i XVIII wieku, jednak podczas powstania warszawskiego uległy zupełnemu zniszczeniu. Udało się je odbudować dopiero w latach 1957-59. Ocalała jedynie część ściany frontowej w kamienicy przy Kanonia 10 i fragmenty elewacji parteru kamienicy Kanonia 12. Niedawno przed tegorocznym remontem zlecono badania zabytkowych ścian.

Ciekawi byliśmy chronologii i wartościowania wątków ceglanych oraz elementów budowlanych ścian wewnętrznych i piwnicznych tej kamienicy

- czytamy na warszawskiej stronie.

Niespodziewane odkrycie w kamienicy. Znaleziono historyczne elementy

Wyniki badań są zaskakujące. Mgr inż. arch. Piotr Kordek przeprowadził w mieszkaniu odkrywki badawcze tynków na ścianach.

Dzięki temu zidentyfikowane zostały wiązania lub rozwarstwienia w miejscach łączenia ścian, rodzaje materiałów i zastosowanych wątków ceglanych

- czytamy dalej na stronie. Ustalono, że w piwnicy pozostawiono oryginalne ściany sprzed lat. Co więcej, w jednym z pomieszczeń remontowanego mieszkania odkryto pod sufitem ozdobny ceglany fryz.

Fryz jest historycznym elementem budowlanym, zachowanym i pozostawionym w miejscu podczas powojennej odbudowy. Oryginalna jest jego dolna warstwa z pionowo ustawionych główek (tzw. rolka), która została wspornikowo wmurowana w mur. Niemal wszystkie cegły to tzw. palcówki, czyli średniowieczne cegły

- napisano na facebookowym profilu Stołeczny Konserwator Zabytków. Ze względu na wartość tego historycznego elementu zdecydowano się na renowację ścian w mieszkaniu i kontynuowanie badań.

Więcej o: