Taką emeryturę pobiera Donald Tusk. Jeśli jesteś emerytem, lepiej nie sprawdzaj. Kwoty są zawrotne

Bez wątpienia Donald Tusk to jeden z najbardziej znanych polskich polityków. Poza piastowaniem urzędu premiera zrobił karierę również poza granicami Polski, pełniąc funkcję przewodniczego Rady Europejskiej. Okazuje się jednak, że postanowił przejść na wcześniejszą emeryturę. Teraz dostaje krocie.

W kwietniu tego roku Donald Tusk skończył 66 lat. Euroemeryturę pobierał jednak już od roku, decydując się na nieznaczne jej obniżenie. Nie zmienia to faktu, że polityk co miesiąc dostaje naprawdę duże sumy. Jak jednak wygląda sprawa polskiej emerytury od ZUS-u? Seniorzy nie będą pocieszeni.

Zobacz wideo "Straciłem ojca, jak miałem 15 lat". Tusk poruszył ludzi

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Donald Tusk poszedł na emeryturę rok wcześniej. Tak wygląda dola pracownika Rady Europejskiej

Polityk Platformy Obywatelskiej jest jednym z nielicznych, którzy karierę zrobili poza granicami naszego kraju. W 2014 roku Donald Tusk zrezygnował z piastowania funkcji premiera Polski, by objąć lukratywne stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej. Rada ta jest jednym z organów Unii Europejskiej, który reprezentuje szefów państw lub rządów wszystkich krajów członkowskich. Tusk zajmował się tym aż do 2019 roku, kiedy postanowił powrócić na polską scenę polityczną. Obecnie angażuje się w politykę krajową do tego stopnia, że w 2021 roku ponownie wybrano go na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Jego praca w Radzie Europejskiej została sowicie nagrodzona. Euroemerytura, którą otrzymuje były przewodniczący, jest naprawdę wysoka, mimo że przeszedł na nią o rok wcześniej, niż jest to wymagane.

Donald Tusk - emerytura. Co miesiąc otrzymuje zawrotną sumę

Donald Tusk zdecydował się na przejście na wcześniejszą emeryturę na rok przed swoimi 66. urodzinami, które są wyznaczoną przez Radę Europejską dolną granicą. Jako przewodniczący dostał jednak tę możliwość i już w wieku 65. lat pobierał świadczenie. Poskutkowało to zmniejszeniem go o 600 euro miesięcznie, choć w perspektywie całości, kwota ta zdaje się być zaledwie symboliczna. Za przewodniczenie w Radzie Europejskiej polityk pobiera bowiem euroemeryturę w wysokości 4,6 tysięcy euro miesięcznie, czyli około 21 tysięcy polskich złotych brutto. Co więcej, bardzo prawdopodobne jest to, że Donald Tusk pobiera dwie emerytury naraz. W związku z tym, że przez wiele lat pełnił różne funkcje polityczne w naszym kraju, regularnie odkładał składki w ZUS-ie. Osiągnął już także wymagany w Polsce wiek emerytalny, 65 lat. Polityk, rzecz jasna, nie chwalił się tym, czy złożył o nią wniosek, czy nie, ale jeśli by tak było, jego miesięczne dochody byłyby naprawdę duże. Według obliczeń "Faktu" polska emerytura Donalda Tuska miałaby wynosić około 9 tysięcy złotych brutto. Razem ze świadczeniem z Unii Europejskiej polityk otrzymywałby co miesiąc około 30 tysięcy złotych. Takiej kwoty z pewnością pozazdrościłby mu niejeden emeryt.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.