Na drzewach jest ich tysiące. Leśnik pokazał wyjątkowe zdjęcia. "Widok jak z taniego horroru"

Polskie lasy to zazwyczaj miejsca, gdzie możemy odpocząć w otoczeniu pięknej przyrody. Czasem jednak zdarza się, że trafimy na niecodzienne widoki. O jednym z nich napisał ostatnio Dariusz Dziektarz. Leśnik wyjaśnił, jakie zwierzęta stoją za powstaniem okazałych kokonów na drzewach.

Leśnicy stacją się jak najczęściej przekazywać nam informacje o tym, co aktualnie dzieje się w naszych lasach. Wielokrotnie pisaliśmy już o zwierzętach, które udało im się dostrzec w kniejach czy grzybach rosnących w lasach. Na tym jednak nie koniec, ponieważ na terenach zielonych możemy zauważyć wiele ciekawych zjawisk. O jednym z nich napisał ostatnio na X (dawniej Twitter) jeden z leśników. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Od ponad 20 lat w Polsce nie powstał żaden Park Narodowy. Dlaczego?

Zaskakujące zdjęcia z polskiego lasu. Wiele osób ten widok by przeraził

Na profilu Dariusza Dziektarza znajdziemy mnóstwo ciekawych informacji o polskiej przyrodzie. Tym razem leśnik podzielił się fascynującymi zdjęciami oraz opisał, co właściwie widzimy na fotografiach. 

Zdjęcia oblepionych pajęczyną drzew w Indiach obiegały kiedyś internet, a u nas to normalka. Na to natknąłem się w zeszłym roku w Krakowie - pnie całkowicie obleczone lepkim całunem, po którym spacerowały tysiące gąsienic. Był to czerwiec, a na gałęziach nie było już liści.

- przekazał leśnik. 

W dalszej części wyjaśnia, że larwy tworzą zwisające nad ziemią kule, których rozmiary są podobne do pięści dorosłej osoby. 

Widok jak z taniego horroru, choć to zupełnie niegroźne dla nas... motyle. Namiotniki mają tendencję do masowego występowania, co dla drzew, które obrały sobie za cel, może być faktycznie koszmarem

- zauważa Dariusz Dziektarz. Okazuje się, że taka liczba larw na drzewie często kończy się gołożerem, czyli zjedzeniem wszystkich liści, które są na zaatakowanej roślinie.  

Tu akurat namiotnik czeremszaczek na czeremsze, która jakoś to może zniesie. Dla iglaków gołożery to najczęściej wyrok śmierci, ale namiotniki wolą liściaste

- zauważył leśnik. 

Gąsienice namiotników nie mają litości dla roślin. Potrafią zjeść wszystkie liście 

W tym roku niestety nie uda się nam już dostrzec wyjątkowych kokonów gąsienic. Czas, w który się pojawiają to czerwiec. Wówczas na skraju lasów oraz w samych lasach mamy okazję przyjrzeć się temu zjawisku z bliska. To wtedy niektóre rośliny mogą zostać całkowicie pokryte sieciami. Gąsienice namiotników już wczesną wiosną rozpoczynają intensywny żer, wgryzają się wtedy w pąki drzew oraz blaszki liści. Po tym czasie gąsienice tworzą wokół pędów roślin gęste oploty, w których kryją się w czasie ostatniej fazy rozwoju, czyli tworzenia kokonów, a następnie przepoczwarzania się.

Więcej o: