Lasy Państwowe chętnie dzielą się na swoich mediach społecznościowych zdjęciami i nagraniami zarówno flory jak i fauny w naszych rodzimych kniejach. Dzięki nim możemy bliżej poznać niesamowite gatunki, które znalazły u nas dom. Tym razem postanowili przybliżyć wszystkim postać "największego kombinatora" polskich lasów.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W poniedziałek, 11 września 2023 roku na facebookowym profilu należącym do Lasów Państwowych pojawił się post, dzięki któremu bliżej możemy poznać pewnego kombinatora. Leśnicy zaczęli opisywać go w następujący sposób:
Uwaga, jestem wężem! A przynajmniej chciałbym, żebyś tak pomyślał i dał mi święty spokój!
Jak tłumaczą, jest to sposób przetrwania dla gąsienicy Zmrocznika gładysza, która opanowała specyficzną formę mimikry. Pracownicy Lasów Państwowych podkreślają, że najczęściej owady upodobniają się do innych - jadowitych - jak na przykład muchówki do osowatych. W tym przypadku jednak motyl ma ambitniejsze plany, chce zostać gadem. I nawet całkiem mu się to udaje. Patrząc na niego, widzimy: sztuczne, duże oczy, deseń przypominający łuski i nadymająca się "głowa" - w tym czasie prawdziwa głowa chowa się pod tułów. Jest to idealny mechanizm obronny, szczególnie przed ptakami, które podlatują do gąsienicy, a widzą coś takiego. Pod postacią motyla, zmroczniki już dużej nie przejmują swojego alter ego i pokazują się w swoich pięknych różowo-oliwkowym "futerkach".
Zmrocznik gładysz należy do rodziny zawisakowatych, liczącej w Polsce 20 gatunków. Kwalifikuje się, jako zawisak średniej wielkości. Nie oznacza to jednak, że jest małym motylem. Długość jego ciała osiąga około trzech centymetrów, natomiast rozpiętość skrzydeł wynosi maksymalnie do 7,2 centymetrów. Zmrocznik ma masywne ciało i wąskie skrzydła co sprawia, że nabiera trójkątny kształt. Spotkać go można w praktycznie każdym województwie, ponieważ należy do najpospolitszych zawisaków w Polsce. Nie oznacza to jednak, że można go łatwo zaobserwować. Dorosłe osobniki potrafią się świetnie ukryć w ciągu dnia, a aktywne są dopiero w nocy. Gładysze bardzo chętnie ciągną do światła, więc może się zdarzyć, że jeden z przedstawicieli wleci do naszego domu. Jeśli chodzi o gąsienice tego kombinatora, są one znacznie częstsze do zaobserwowania. Zmroczniki żyją głównie na wilgotnych terenach trawiastych takich jak leśne polany czy łąki położone niedaleko wody. Dorosłe motyle pojawiają się od połowy maja i można je spotykać do końca sierpnia.