Polacy, przygotujcie się na zmiany. Nadchodzi nowe. Za oknem dostrzeżemy zupełnie inny krajobraz

Mimo że za oknem wciąż panują wysokie temperatury, ludzie zastanawiają się już kiedy pierwszy dzień jesieni 2023? Wszystko zależy, o jakiej jesieni mówimy: kalendarzowej, astronomicznej, fenologicznej, termicznej czy meteorologicznej. Ich daty mogą się od siebie mocno różnić. Sprawdzamy, kiedy zaczyna się jesień 2023.

Zmiana sezonów już tuż-tuż. Kiedy jednak zacznie się jesień astronomiczna i czy wypada w tym samym terminie co początek jesieni kalendarzowej? W tym roku nie będziemy musieli na szczęście dwóch różnych dat. Mimo ciepła za oknem jesień już za rogiem.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest kalendarzowa jesień? W tym roku pokryje się z datą jesieni astronomicznej

Choć pogoda może tego nie zapowiadać, już za moment rozpocząć ma się jesień. Już teraz dni stają się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe. Trwać to będzie przez najbliższe miesiące. W 2023 roku zarówno jesień kalendarzowa, jak i astronomiczna rozpocząć się mają tego samego dnia. Dokładnie tak samo, jak było to zeszłego roku. Jesień astronomiczna trwa od momentu równonocy jesiennej. Zaczyna się ona w momencie kiedy słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ziemia przekracza wówczas punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od tej chwili półkula północna będzie słabiej oświetlana niż południowa, aż do równonocy wiosennej. Początek jesieni astronomicznej zazwyczaj przypada na 22 lub 23 września. W tym roku rozpocznie się w sobotę 23 września. Jesień potrwa aż do przesilenia zimowego.

Kiedy pierwszy dzień jesieni? Zależy od tego, o jakiej jesieni mówimy

Oprócz jesieni astronomicznej i kalendarzowej wyróżnia się również - tak jak w przypadku innych pór roku - fenologiczną, termiczną i meteorologiczną. Fenologiczna pora roku łączy się z cyklem rozwojowym przyrody. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej początek wczesnej jesieni fenologicznej wyznaczony jest przez kwitnienie wrzosu zwyczajnego oraz przez dojrzewanie kasztanowca zwyczajnego i borówki brusznicy. Właściwą jesień rozpoznaje się po zmianie kolorów liści i opadaniu ich z drzew. Jesień termiczna trwa gdy średnia temperatura powietrza utrzymuje się w przedziale od 5 do 15 stopni Celsjusza. Jak informował IMGW w weekend, na znacznym obszarze Polski wciąż panowało termiczne lato. Jeśli chodzi natomiast o początek jesieni meteorologicznej, jej początek mamy już za sobą. Rozpoczęła się 1 września i potrwa do 30 listopada. Ten rodzaj pór roku został wyznaczony meteorologów i klimatologów w celu porównywania okresów o takiej samej długości i obliczania danych statystycznych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA