Remont w centrum Warszawy odsłonił kawał historii. Może stać się częścią stołecznego krajobrazu

W stolicy trwa obecnie kilka remontów. Jeden z nich prowadzony jest na ulicy Kruczej znajdującej się w Śródmieściu. W czasie prac udało się odkryć coś, co zainteresuje pasjonatów historii, architektury oraz Warszawy. Co dokładnie znaleziono podczas prac?

Obecnie w stolicy trwa przebudowa w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Ma ona na celu wprowadzenie więcej zieleni do miasta oraz zmniejszenie szerokości jezdni, a także poszerzenie chodników. Przy tworzeniu projektu wzorem dla urbanistów stały się ulice zachodnioeuropejskich miasta takich jak Unter den Linden w Berlinie czy La Rambla w Barcelonie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Setna EKO wiata AMS w Polsce. Na czym to polega i jakie daje korzyści?

Centrum Warszawy będzie wyglądać inaczej. Zmiany nie utrudnią kierowcom poruszania się po stolicy

Jak informuje stołeczny Zarząd Dróg Miejskich, przebudowa została gruntownie przygotowana. Przeanalizowano pomiar natężenie ruchu, a także przeprowadzono symulacje na remontowanym obszarze. 

Dzięki temu wybraliśmy najlepszy wariant przebudowy i upewniliśmy się, że proponowane zmiany nie pogarszają warunków ruchu w centrum. Na tej podstawie dopracowane zostały założenia dla projektantów, których zadaniem jest już przygotowanie kompletnej dokumentacji budowlanej stanowiącej ostatni krok na drodze do przebudowy

- czytamy na stronie ZDM.

Remonty w Warszawie. To udało się odkryć podczas prac na ulicy Kruczej 

Choć ulica Krucza nie znajduje się w rejestrze ani ewidencji zabytków, to nad pracami czuwa konserwator zabytków. ZDM oraz biuro projektowe otrzymali z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków wskazówki oraz wytyczne do prowadzonych prac. Krucza przed II wojną światowa była brukowana, jednak w czasie walk została w dużym stopniu zniszczona

W drugiej połowie lat 40-tych XX wieku zburzono wypalone kamienice. Za czasów Bolesława Bieruta ulicę znacznie poszerzono od strony wschodniej. Przedwojenny bruk zdemontowano i wykorzystano ponownie. Na archiwalnych zdjęciach z 1949 roku uchwycone zostały prace brukarskie, w tym układanie nawierzchni z kostki we wzór wachlarzowy.

- informuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Natomiast w latach 70. XX wieku ulice pokryto asfaltem. Niestety w PRL-u nie sporządzano szczegółowych dokumentacji, co obecnie znacznie utrudnia prace na terenie Warszawy, która pod powierzchnią jezdni skrywa setki lat historii. W związku z tym, że przebudowa centrum Warszawy wiąże się z licznymi odkryciami archeologicznymi, nadzorują ją archeologowie. 

Sam fakt, że odkrycia są spodziewane, nie rozwiązuje jednak wszystkich potencjalnych problemów. Kluczowe jest: co konkretnie zachowało się do naszych czasów, gdzie się znajduje, w jakim jest stanie oraz jakie rekomendacje na temat ewentualnych znalezisk wystawią służby konserwatorskie.

- wyjaśnia urząd. 

Prace w Warszawie są nadzorowane przez ekspertów. Odkryty bruk może stać się częścią krajobrazu stolicy 

W ostatnich dniach przeprowadzono roboty odkrywkowe na Kruczej - zdjęto asfalt w kilku miejscach, aby sprawdzić, co się pod nim znajduje. W niektórych z nich rzeczywiście zauważono bruk, który w dodatku był w stosunkowo dobrym stanie. Po sporządzeniu dokumentacji zostaje on ponownie przykryty asfaltem. Decyzja o tym, co stanie się z nim później, zostanie podjęta podczas rozmów ZDM-u ze służbami konserwatorskimi.

Zgodnie z obowiązującą umową docelowy projekt przebudowy ulicy Kruczej powinien być gotowy na wiosnę przyszłego roku. Niewykluczone jest wkomponowanie w niego do pewnego stopnia oryginalnej brukowanej nawierzchni

- podkreśla Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA