Po tym jak Nadleśnictwo Piwniczna opublikowało na swoich mediach społecznościowych pewne zdjęcie, wśród internautów wybuchło poruszenie. Na fotografii możemy zobaczyć ponad 50 jajeczek, które udało się znaleźć w jednym z pobliskich lasów. Kolejne ujęcie pokazuje, co się z nich wykluło. Uwaga, to nie jest widok dla każdego.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Już od jakiegoś czasu leśnicy z Lasów Państwowych szturmem podbijają najróżniejsze social media, dzieląc się ciekawostkami o polskiej przyrodzie. Tym razem na pierwszy plan wysunęło się Nadleśnictwo Piwniczna z województwa małopolskiego, które podzieliło się dwoma bardzo intrygującymi zdjęciami. Na pierwszym z nich możemy zobaczyć ponad 50 małych jajeczek, które udało się znaleźć w polskim lesie. Kolejne natomiast pokazuje, co się z nich wykluło. Jak możemy przeczytać w facebookowym poście leśników:
Pamiętacie zdjęcie ponad 50 jajeczek zaskrońca? Właśnie nadszedł czas narodzin nowego pokolenia naszego najpospolitszego gada.
Nie ma co gdybać, niejedna osoba, która natknęłaby się w lesie na gromadkę tych maluchów, nieźle, by się przestraszyła. W komentarzach internauci postanowili podzielić się swoimi uwagami oraz zdjęciami, na których udało im się uwiecznić zaskrońca. W komentarzach pod postem internauci podzielili się swoimi uwagami i zdjęciami, na których uwiecznili swoje spotkania z zaskrońcami.
Kiedyś znalazłam takie w trocinach w okolicy ścinki leśnej, częściowo uszkodzone. Nie przyszło mi wtedy do głowy, żeby je przenieść w bezpieczne miejsce, otulić trocinami. Dopiero potem zorientowałam się po zdjęciach, co to w ogóle jest. Człowiek całe życie się uczy
- czytamy pod postem.
Choć widok tylu niewielkich zaskrońców może przerażać, tak naprawdę nie ma ku temu powodów. Prawdą jest, że w Polsce niełatwo jest spotkać węża. W naszych lasach występują tylko cztery gatunki: zaskroniec, żmija zygzakowata, wąż Eskulap i gniewosz plamisty. Do tej puli można jeszcze dodać padalca, który mimo tego, że jest beznogą jaszczurką, często mylony jest z wężami. Z całego tego pełzającego towarzystwa wyłącznie żmija zygzakowata może się okazać niebezpieczna. Zaskroniec zwyczajny jest natomiast najczęściej występującym w naszym kraju wężem. Zazwyczaj dorasta do długości około jednego metra. Jego rozmiar stoi mu na przeszkodzi przed pożeraniem większych zwierząt. Gad ten żywi się rybami, żabami i małymi gryzoniami, których nawet uprzednio nie zabija, tylko je połyka. Warto wiedzieć, że zaskrońce nie są zbyt bojowe i nie ma powodów, by się ich bać. Kiedy poczują się zagrożone, po prostu udają, że nie żyją, a aby to uwiarygodnić, wydzielają z siebie bardzo nieprzyjemnie pachnącą ciecz.