Kiedy znów przestawiamy czas na zimowy? Wiele osób już przyzwyczaiło się, że dwa razy do roku jesteśmy zmuszeni przestawiać godzinę w zegarkach, jednak niektórzy nadal o tym zapominają. Właśnie dlatego warto wiedzieć, kiedy jest zmiana czasu na zimowy, aby nie pojawić się w pracy czy na spotkaniu o godzinę za wcześnie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Tej jesieni, jak co roku nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Wiele osób nie przepada za przestawianiem godzin w zegarach, jednak w Polsce, jak i w wielu innych krajach proceder ten nadal obowiązuje i na ten moment trzeba się go trzymać. Kiedy jest zmiana czasu i kiedy śpimy o godzinę dłużej? Przestawianie zegarków z czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października 2023 roku. Czas należy przestawić z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Zmiana czasu z letniego na zimowy wydłuża nam sen aż o godzinę, więc jest z czego się cieszyć, jednak wiąże się to również z tym, że dni będą nieco krótsze. Na dworze zacznie szybciej robić się ciemno, a zimą prawdopodobnie o godzinie 16 będzie już powoli zapadał zmrok.
Przestawianie zegarków dwa razy do roku obowiązuje zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Zmiany te są obecne w większości państw z wyjątkiem Islandii, Białorusi i Rosji. Jak podaje strona gov.pl, zgodnie z ankietą przeprowadzoną w 2018 roku, zdecydowana większość Polaków, bo aż 78,3% ankietowanych opowiedziała się za zrezygnowaniem ze zmiany czasu. W kwietniu 2019 roku przeprowadzono taką samą ankietę i tam za zrezygnowaniem z przestawiania zegarków było 79,2% pytanych. Prace związane nad zniesieniem zmiany czasu pokrzyżowała pandemia, jednak prawdopodobnie do 2026 roku wszystko ma się już wyjaśnić.
Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 - 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu
- twierdzi wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.