Ten grzyb pojawił się w Polsce pierwszy raz od 100 lat. Jeśli go znajdziesz, możesz zbić fortunę

Grzybobranie jest jednym z ulubionych hobby Polaków. Nic dziwnego, ponieważ w naszych lasach można znaleźć całą gamę niesamowitych rarytasów. Jednym z nich jest grzyb, który na 100 lat zniknął z grzybowej mapy polskiej. To także przedstawiciel najdroższych okazów w Polsce.

Ten grzyb to prawdziwy "Święty Graal" wśród skarbów, które można znaleźć w lasach wśród ściółki. Jest nie tylko przepyszny, ale również niezwykle rzadki, co sprawia, że jego cena potrafi być niebotycznie wysoka. W naszym kraju ostatni raz był widziany przeszło 100 lat temu. Dopiero niedawno pewna zbieracza z Beskidów natrafiła na okaz.

Zobacz wideo Mądra Babcia przygotowała puszysty omlet z grzybami. Dawno nie jedliśmy tak dobrego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Grzyby małopolskie. Po 100 latach okaz znów pojawił się w naszych lasach

Tricholoma matsutake - znana w naszym kraju lepiej jako gąska sosnowa - jest uznawana ze jeden z najsmaczniejszych grzybów świata. Niestety występuje stosunkowo rzadko, co sprawia, że jest bardzo cenna. Ich nieczęste występowanie potwierdza fakt, że w naszym kraju ostatnio widziany był dokładnie przed wiekiem. Niesamowity smak oraz rzadkie występowanie sprawiają, że opieńka sosnowa jest towarem bardzo pożądanym. Koneserzy, podobnie jak w przypadku na przykład trufli. są w stanie zapłacić za nią fortunę. Gąska najczęściej występuje na terenie Azji, można ją spotkać w Japonii, Chinach, Bhutanie, Laosie oraz obu Koreach. Nawet tam jednak wcale nie tak łatwo ją znaleźć. Niegdyś można było jej szukać również w lasach Ameryki Północnej oraz w krajach nadbałtyckich, w tym również w Polsce. Ostatni zapis dotyczący znalezienia tego grzyba w naszym kraju pochodzi z 1921 roku, co sprawiło, że uznano opieńkę za gatunek wymarły w naszych lasach. I tak pozostawało, aż dwa lata temu, pani Beata udała się do lasu w gminie Zwoja w województwie małopolskim. Tam kobieta natrafiła na gąski sosnowe 2 lata z rzędu. Możliwe więc, że grzybiarze z tych terenów mają większe szanse na znalezienie tych cennych grzybów w tym roku. 

Gąska sosnowa - ceny potrafią być astronomiczne. Wszystko zależy od miejsca zebrania

Za jedną z największych zalet, za które ceniona jest gąska, uważa się jej smak. Wiele osób zalicza ją do grona najsmaczniejszych grzybów na świecie. Tą opinią dzielą się na przykład Japończycy, którzy są jej ogromnymi fanami. Zazwyczaj zajadają się nią z jajkami, ryżem czy algami. Często dodają ją do zup i sosów. Ciekawostką jest, że cenią opieńkę sosnową tak bardzo, że dają ją nawet bliskim w  ramach prezentu ślubnego. Ze względu na niewielką dostępność tego grzyba często osiąga on astronomiczne ceny. Najwyższe ceny osiągają te najbardziej pożądane, czyli zebrane na terenie Azji. Za kilogram grzybów pochodzących z Japonii trzeba zapłacić blisko 2 tysiące dolarów. Okazy przywiezione z innych krajów zazwyczaj nie osiągają tak wysokich cen. Zazwyczaj trzeba za nie zapłacić około 90 dolarów za kilogram.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.