Największy krokodyl w historii mógł dosięgnąć 3 piętra. Aż trudno uwierzyć, jak wyglądał "szef rzeki"

Kiedy przeglądamy galerie przedstawiające dinozaury, nie mieści się nam w głowie, że tak wielkie kreatury kroczyły kiedyś na naszych terenach. Nigdy wcześniej nie zastanawialiśmy się jednak nad tym, że na pewno nie były jedynymi olbrzymami na świecie. Spójrzcie tylko na największego krokodyla w historii. Jest przerażający.

Największy krokodyl na świecie zaskakiwał swoimi rozmiarami. Mógł dosięgnąć trzeciego piętra, a więc z pewnością potrafił zjeść także niektóre zwierzęta jednym połknięciem. Jaka jest jego historia, gdzie zamieszkiwał w dawnych czasach oraz jak się nazywa? Znalezienie jego szczątek było wielkim wydarzeniem. 

Zobacz wideo Dlaczego krokodyle płaczą? Skąd się biorą krokodyle łzy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zwierzęta żyjące w Australii. To tam narodziły się diabły tasmańskie

Australia to kraj, który uchodzi za jeden z najbogatszych pod względem flory i fauny, mimo swojego małego rozmiaru. Spotkamy tam kangury, strusie, koale czy krokodyle. To właśnie w Australii jeszcze nie tak dawno temu urodziły się diabły tasmańskie pierwszy raz od 3 tysięcy lat. W rezerwacie Barrington Wildlife Sanctuary w stanie Nowa Południowa Walia na świat przyszło siedem małych osobników tego gatunku. A jakie zwierzęta żyły przed laty na najmniejszym kontynencie na świecie? 

Największy krokodyl świata. Gunggamarandu manuala żył w Australii

Gunggamarandu manuala to największy krokodyl, którego znaleziono w Australii i należy on do grupy zwanej tomistominami. Jego nazwa pochodzi z języków rdzennych mieszkańców regionu, w którym zamieszkiwał. Jak podaje strona national-geographic.pl, zwierzę potrafiło urosnąć nawet do 7 metrów długości i do momentu znalezienia czaszki nie posiadano żadnych dowodów na jego istnienie, jednak od jakiegoś czasu już wszystko jasne.

Czaszka została znaleziona w Queensland już w XIX wieku, a dopiero teraz naukowcom udało się rozwiązać zagadkę i potwierdzić, że na terenach Australii faktycznie niegdyś mieszkał krokodyl z grupy tomistominami. Obecnie na tym kontynencie można spotkać dwa gatunki tych gadów, a dokładnie krokodyla słodkowodnego i krokodyla różańcowego. To właśnie krokodyl różańcowy jest największym żyjącym aktualnie gadem na świecie - osiąga 6 metrów długości i może ważyć nawet ponad tonę. Oprócz w Australii można go spotkać także na wschodnim wybrzeżu Indii oraz na południowo-wschodnim obszarze Azji.

Dawniej w Australii żyło o wiele więcej krokodyli, a badacze stale próbują nazwać kolejne gatunki. Niektóre z nich były dość małe, w porównaniu do krokodyla różańcowego, bo osiągały jedynie 2 metry długości.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.