Największy krokodyl na świecie zaskakiwał swoimi rozmiarami. Mógł dosięgnąć trzeciego piętra, a więc z pewnością potrafił zjeść także niektóre zwierzęta jednym połknięciem. Jaka jest jego historia, gdzie zamieszkiwał w dawnych czasach oraz jak się nazywa? Znalezienie jego szczątek było wielkim wydarzeniem.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Australia to kraj, który uchodzi za jeden z najbogatszych pod względem flory i fauny, mimo swojego małego rozmiaru. Spotkamy tam kangury, strusie, koale czy krokodyle. To właśnie w Australii jeszcze nie tak dawno temu urodziły się diabły tasmańskie pierwszy raz od 3 tysięcy lat. W rezerwacie Barrington Wildlife Sanctuary w stanie Nowa Południowa Walia na świat przyszło siedem małych osobników tego gatunku. A jakie zwierzęta żyły przed laty na najmniejszym kontynencie na świecie?
Gunggamarandu manuala to największy krokodyl, którego znaleziono w Australii i należy on do grupy zwanej tomistominami. Jego nazwa pochodzi z języków rdzennych mieszkańców regionu, w którym zamieszkiwał. Jak podaje strona national-geographic.pl, zwierzę potrafiło urosnąć nawet do 7 metrów długości i do momentu znalezienia czaszki nie posiadano żadnych dowodów na jego istnienie, jednak od jakiegoś czasu już wszystko jasne.
Czaszka została znaleziona w Queensland już w XIX wieku, a dopiero teraz naukowcom udało się rozwiązać zagadkę i potwierdzić, że na terenach Australii faktycznie niegdyś mieszkał krokodyl z grupy tomistominami. Obecnie na tym kontynencie można spotkać dwa gatunki tych gadów, a dokładnie krokodyla słodkowodnego i krokodyla różańcowego. To właśnie krokodyl różańcowy jest największym żyjącym aktualnie gadem na świecie - osiąga 6 metrów długości i może ważyć nawet ponad tonę. Oprócz w Australii można go spotkać także na wschodnim wybrzeżu Indii oraz na południowo-wschodnim obszarze Azji.
Dawniej w Australii żyło o wiele więcej krokodyli, a badacze stale próbują nazwać kolejne gatunki. Niektóre z nich były dość małe, w porównaniu do krokodyla różańcowego, bo osiągały jedynie 2 metry długości.