• Link został skopiowany

Religia w szkołach. Tylu Polaków nie chce jej w placówkach oświatowych. Liczby mówią same za siebie

Lekcje religii w szkole już od jakiegoś czasu stanowią temat gorących dyskusji. Zdanie Polaków w tej sprawie zmieniło się też na przestrzeni lat. Jak religia w szkołach jest postrzegana przez różne grupy? Przeprowadzone badanie dało jednoznaczne odpowiedzi, choć niektóre z nich mogą zaskakiwać.
Lekcja religii w szkole (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Rafał Michałowski / Agencja Wyborcza.pl

Obraz Kościoła katolickiego w oczach Polaków zmienił się w ostatnich latach, i to na gorsze. Sytuacja ta stała się inspiracją dla Onetu do stworzenia reportażu "Kościół w kryzysie", w którym wykorzystano wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Jednym z aspektów, na których się w nim skupiono, były właśnie lekce religii w szkołach.

Zobacz wideo Uczniowie o religii w szkołach. "To kompletna pomyłka" [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Religia w szkole w Polsce. Postawa Polaków zmieniła się na przestrzeni lat

We wspomnianym sondażu badanych zapytano, czy zgadzają się ze stwierdzeniem "religia powinna być nauczana w szkołach". Ponad połowa respondentów (51 proc.) stwierdziło, że się z nim nie zgadza. Jedynie 38 proc. odpowiedzi było twierdzących. Co ciekawe, w badaniu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) z 2008 roku przychylne religii w placówkach oświatowych było 65 proc. Jest to zatem dość duży spadek poparcia. Warto dodać również, że według najnowszych danych trend ten można zauważyć w różnych grupach społecznych. Przykładowo, liczba osób przeciwnych religii w szkołach była zbliżona wśród osób powyżej 70. roku życie i w wieku 18-29 lat (odpowiednio 47 i 43 proc.). Wśród niewierzących przeciwnych było aż 84 proc. badanych, ale okazuje się, że i osoby wierzące nie zawsze widzą zasadność tej lekcji - tutaj przeciwnych było 39 procent respondentów.

To zaskakujący wynik. Nie potrafię tego wytłumaczyć. Być może oznacza to, że trzeba przemyśleć program lekcji religii... Jaką ten przedmiot ma spełniać funkcję? Co potencjalny absolwent właściwie miałby po takich lekcjach umieć?

- komentuje cytowany przez Onet prof. Jakub Isański z Wydziału Socjologii UAM.

Religia w szkole obowiązkowa? Coraz mniej uczniów uczęszcza na lekcje katechezy

Postawa Polaków wobec lekcji religii jest wyraźnie widoczna w samych szkołach. Przypomnijmy, że religia w Polsce nie jest obowiązkowa, więc coraz więcej uczniów po prostu z niej rezygnuje. Jak donosi Onet, w warszawskich podstawówkach w 2021 roku na religię uczęszczało dwie trzecie dzieci, przy czym w szkołach ponadpodstawowych odsetek ten spadał do zaledwie 30,9 proc. Warto także dodać, że część szkół w Polsce całkowicie rezygnuje z religii. Na początku tego roku TVN24 informował o danych udostępnionych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, z których wynikało, że 1462 polskie szkoły nie prowadzą lekcji katechezy w ogóle, najprawdopodobniej ze względu na brak chętnych. Wśród nich znalazło się 709 szkół podstawowych, 349 liceów, 156 techników i 171 szkół branżowych.

Więcej o: