W październiku nie oderwiesz wzroku od nocnego nieba. Zjawisk astronomicznych będzie bez liku

Miłośników obserwowania nocnego nieba czeka ekscytujący miesiąc. Nadchodzi nie tylko pełnia księżyca. Październik 2023 przyniesie również rzadsze i bardziej ekscytujące zjawiska astronomiczne. Ich urok niewątpliwie docenią nawet osoby bez rozległej wiedzy o ciałach niebieskich. Kiedy ich wypatrywać?

Choć obserwacja nocnego nieba często może się wiązać z niewyspaniem następnego dnia, to widoki zazwyczaj są warte tego poświęcenia. Najlepiej byłoby też wybrać się wówczas w miejsce położone z dala od dużych miast

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pełnia Księżyca październik 2023 i deszcz meteorów 2023. Jesienne noce będą piękne

Zestawienie zjawisk wartych uwagi na październikowym nocnym niebie warto zacząć od pełni księżyca. Niektórym może wydawać się ona za powszechna, w końcu występuje co miesiąc. Mimo to przy bezchmurnym niebie pełnia księżyca potrafi wciąż zachwycać. Będziemy musieli jednak na nią poczekać aż do 28 października. Na szczęście do tego czasu będzie się działo całkiem sporo.

W październiku tego roku będziemy mieli niejedną okazję do obserwowania spadających gwiazd, czyli deszczy meteorów. W nocy z 8 na 9 października przypada tegoroczny szczyt Drakonidów. W momencie największego nasilenia powinniśmy móc zaobserwować do dziesięciu meteorów na godzinę. Warunki do tego powinny być dobre, ponieważ słabnący półksiężyc będzie odbijał zaledwie 23 proc. światła. Niedługo po tym, 12 października będzie miał miejsce szczyt roju epsilon Geminidów w Bliźniętach, a 22 października będziemy mogli podziwiać maksimum Orionidów w Orionie. Koniec miesiąca to czas Leonidów w Lwie, których szczyt przypada na 25 października.

Październikowe nocne niebo i Wenus. Czy zobaczymy zaćmienie Słońca w Polsce?

Po obserwacji roju Drakonidów, 10 października o wczesnych godzinach porannych powinniśmy wypatrywać Wenus. Zadanie to nie będzie należało do trudnych, ponieważ planeta ta jest najjaśniejszym po Słońcu i Księżycu obiektem na naszym niebie. We wspomnianym terminie Wenus zbliży się do naszego satelity. W tym samym okresie przy planecie pojawi się Regulus, czyli najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lwa. 23 października natomiast Wenus osiągnie swoje największe wydłużenie i znajdzie się najdalej od Słońca.

Mieszkańcy półkuli zachodniej w październiku będą mieli również okazję obserwować zaćmienie Słońca. Dotyczy to Stanów Zjednoczonych, niemal całej Ameryki Środkowej, Kolumbii oraz Brazylii. To fascynujące zjawisko odbędzie się 14 października. Niestety nie będzie ono widoczne w Polsce ani innych krajach Europy. Portal urania.edu.pl przypomina o zwiększającej się aktywności magnetycznej Słońca. To z kolei przyczynia się to do powstawania różnych interesujących i często pięknych zjawisk astronomicznych, w tym zórz polarnych. W jednym z naszych poprzednich artykułów pisaliśmy o potencjalnym nasileniu się występowania zorzy polarnych. Niewykluczone, że pojawią się one w Polsce także w październiku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.