Tych rzeczy nie można robić na cmentarzu. Zarządy apelują o rozsądek: To niezgodne z regulaminem

1 listopada 2023 już coraz bliżej. Dzień ten dla wielu osób wiąże się z wizytą na grobach zmarłych bliskich. Istotne przy tym jednak będą nie tylko piękne stoiki na Wszystkich Świętych, ale i nasze zachowanie na cmentarzu. Wyjaśniamy, czego powinniśmy unikać i dlaczego jest to ważne.

Cmentarz to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Odwiedzamy je, aby powspominać i oddać się zadumie. Choć jest to doświadczenie bardzo osobiste, to powinniśmy mieć zawsze na uwadze, że z tej samej przestrzeni korzystają również inni. To właśnie głównie z tym wiążą się zachowania niewskazane podczas odwiedzania grobów, choć nie wszystkie z nich są oczywiste.

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czego nie powinno się robić na cmentarzu? To zachowanie jest zakazane nie bez powodu

Większość z nas chce, aby groby naszych bliskich dobrze się prezentowały, a to wiąże się z koniecznością porządków, przynajmniej raz w roku. Dotyczy to nie tylko czyszczenia płyt i pomników, ale i uprzątnięcia najbliższego otoczenia. Popularnym trikiem stosowanym w celu ułatwienia sobie tego zadania jest rozsypywanie soli, która zapobiega wyrastaniu chwastów. Okazuje się jednak, że jest to kategorycznie zabronione. Niestety próby uświadomienia osób odwiedzających są zazwyczaj ignorowane.

Pouczamy ich i mówimy, że to niezgodne z regulaminem. Ale to jest jak rzucanie grochem o ścianę

- mówi w rozmowie z portalem nto.pl Julian Juszczewski, kierownik z Zakładu Komunalnego w Opolu. Rozsypywanie soli jest poważnym problemem, ponieważ prowadzi to do zakwaszenia gleby. Oznacza to, że nie wyrosną na niej ani chwasty, ani też inne rośliny, w tym te ozdobne. Są jednak również zachowania, które na otoczenie wpływają już bezpośrednio podczas naszej wizyty.

Co nie wypada na cmentarzu? Stylista wyjaśnia, jak się ubrać na cmentarz

Odpowiedni ubiór na cmentarz nie zawsze jest wyborem oczywistym. Na uwadze powinniśmy mieć oczywiście charakter tego miejsca. Oznacza to, że zalecane jest zachowanie umiaru. Z drugiej strony wizyta na grobach różni się od pogrzebu. Na ten temat w rozmowie z portalem o2 wypowiedział się Daniel Jacob Dali, polski projektant mody i stylista gwiazd.  Według niego niewskazane są krótkie spódniczki i sukienki, a także wyzywający dekolt, przesadny makijaż czy wysokie obcasy, a także spodnie dresowe, głównie w przypadku mężczyzn. Co więcej, warto pamiętać, że 1 listopada temperatury zazwyczaj są już dużo niższe, więc bardziej zakryty ubiór będzie też po prostu bardziej komfortowy. W kwestii kolorów natomiast nie musimy ograniczać się do czerni, ale mimo wszystko powinny być to barwy stonowane.

Pamiętajmy, że idziemy odwiedzić groby nie tylko naszych bliskich, ale po drodze będziemy przechodzić groby tych ludzi, którzy często oddali życie walcząc za lepsza Polskę. Oddajmy im wszystkim szacunek. Czas i miejsce na strojne outfity mamy przez cały rok

- podsumowuje ekspert modowy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA