Powstała mapa najlepszych książek na świecie. Nie uwierzycie, które dzieło reprezentuje Polskę

Czytanie książek to hobby wielu osób, a jak wiadomo, jesienna aura sprzyja tej czynności. Jeśli szukasz literatury dla siebie, być może warto poszukać inspiracji u ekspertów. Dowiedz się, które książki z całego świata są oceniane jako te najlepsze. Na nowej liście znajduje się również pozycja z Polski.

Jesienią bez wątpienia chętniej sięgamy po książki. Gdy za oknem panuje deszcz i niezbyt przyjemne warunki atmosferyczne, szukamy sobie zajęć w domu. Zgodnie z raportem przeprowadzonymi między 2020 a 2022 roku przez Bibliotekę Narodową najchętniej sięgaliśmy po literaturę obyczajową, romanse i oczywiście popularne kryminały. Jeśli aktualnie zastanawiasz się, co warto preczytać jesiennym wieczorem lub w czasie dnia, sprawdź listę najpopularniejszych książek z całego świata. Polska pozycja wcale nie znajduje się w tyle!

Zobacz wideo Helena Englert zagra chłopca w adaptacji kultowej książki. "Będę mogła troszeczkę zejść na ziemię"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najlepsze książki na świecie. Te pozycje czytelnicy oceniają jako wyjątkowe

Szukając opinii o danej książce w internecie, z pewnością natknęliście się na taki portal jak lubimyczytać.pl. To jeden z najpopularniejszych serwisów w Polsce, gdzie oceniane są dzieła literackie przez innych czytelników. Co ciekawe, istnieje coś bardzo podobnego, lecz na szerszą skalę. Goodreads to idealne miejsce dla moli książkowych. Na ich oficjalnej stronie internetowej zbierane są pozycje literackie z całego świata - użytkownicy je oceniają, dzięki czemu dziś mamy listę najlepszych książek na świecie.

Portal WordFinderX wykorzystał dane ze strony Goodreads i stworzył mapę najpopularniejszych dzieł z całego świata, które możemy przeczytać w zależności od kraju. W Stanach Zjednoczonych zwyciężyła powieść "Słowa światłości" autorstwa Brandon Sandersona, otrzymując ocenę 4,76 gwiazdek. W Wielkiej Brytanii natomiast najlepszą książką został  "The Botanist" autorstwa M.W. Cravena. Najlepiej ocenianą książką na całym świecie i w Czechach jest ta napisana przez Ninę Spitlanikovą "Svedectví o živote v KLDR". Dzieło otrzymało najwyższą ocenę - 4,79 gwiazdek. A która książka zwyciężyła w naszym kraju?

 

"27 śmierci Toby’ego Obeda" na mapie najlepszych książek na świecie. Wyróżnienie dla polskiej pisarki

Zgodnie z informacjami i mapą podaną na stronie wordfinderx.com, w Polsce zwyciężyła pozycja autorstwa Joanny Gierak-Onoszko, a dokładnie "27 śmierci Toby’ego Obeda". Książka łącznie otrzymała 4,64 gwiazdek, więc jest to naprawdę świetny wynik oraz wyróżnienie dla autorki - w końcu to właśnie jej dzieło znalazło się na tejże mapie. Patrząc na listy, w europejskim rankingu Polska zajęła 15 miejsce, więc możemy być dumni. Jeśli nie wiesz, co przeczytać, być może podejmij wyzwanie przeczytania każdej książki z mapy stworzonej przez WordFinderX? To prawdopodobnie pochłonie ci sporo czasu, ale z pewnością warto. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA