Polska uczelnia proponuje studia z psem lub kotem. Teraz nawet na nudnych wykładach nie będziesz sam

Wielu właścicieli czworonogów chciałoby mieć swojego pupila przy sobie przez cały czas. Choć pies w pracy staje się coraz popularniejszym zjawiskiem, to studenci zazwyczaj muszą oddzielać uczelnię od życia prywatnego. We Wrocławiu postanowiono jednak to zmienić. Gdzie psy i koty są mile widziane?

Obecność psa lub kota podczas zajęć na uczelni może nieść ze sobą wiele zalet, podobnie jak to jest w przypadku biura. Z korzyści tych doskonale zdaje sobie sprawę Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. To właśnie tutaj od czwartku 19 października żacy oraz pracownicy uczelni mogą przychodzić na zajęcia ze swoimi pupilami. Oczywiście wprowadzono przy tym pewne wymagania, które mają zagwarantować, że doświadczenie to będzie pozytywne dla wszystkich zaangażowanych, zarówno ludzi, jak i zwierzaków.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pies na studiach? Zalety przyprowadzania psa na zajęcia

Fakt, że to Uniwersytet Przyrodniczy postanowił wyjść naprzeciw potrzebom właścicieli zwierząt, nie powinien dziwić. Władze uczelni rozumieją, że takie rozwiązanie może znacznie ułatwić opiekę nad czworonogami. Szczególnie ważne będzie to w przypadkach, gdy nasz pupil cierpi na lęk separacyjny bądź musi mieć podawane leki o określonych godzinach, a nikt inny nie jest w stanie się nim zająć. Należy również podkreślić, że towarzystwo psa lub kota obniża poziom stresu, zapobiega wypaleniu zawodowemu, a także zwiększa satysfakcję z wykonywanej pracy.

Jako praktykująca dogoterapeutka mogę dodać, że obecność psa wpływa też pozytywnie na osoby postronne, w tym przypadku to współpracownicy i studenci, a nasza uczelnia jest odpowiednim miejscem do wprowadzenia takich praktyk ze względu na kompetencje i świadomość całej społeczności akademickiej

- mówi dr Anna Budny-Walczak z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt UPWr, cytowana w komunikacie uczelni. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że ten pozytywny wpływ będzie możliwy tylko wtedy, gdy przestrzegane będą określone zasady.

 

Wrocław: Teraz możesz przyprowadzić pupila na uczelnię. Są jednak warunki

Władze UPWr zwracają przede wszystkim uwagę na to, że pupil przyprowadzany na uczelnię nie może naruszać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Musi być on zatem zdrowy, zaszczepiony i nie może stanowić zagrożenia dla innych. W miejscach publicznych studenci i pracownicy są zobowiązani do trzymania podopiecznego na smyczy, przy czym wstęp do niektórych pomieszczeń jest całkowicie zabroniony. Chodzi tu o miejsca, w których odbywają się prace laboratoryjne lub są przechowywane substancje chemiczne.

Nasze czworonogi nie mogę też przeszkadzać kolegom z pracy oraz nie zakłócać zajęć dydaktycznych, a ich właściciele są zobowiązani do natychmiastowego usunięcia wszelkich zabrudzeń spowodowanych przez ich zwierzęta

- dodaje Wioletta Fałowska, kanclerz UPWr. Na koniec warto zaznaczyć, że choć psy i koty są na uczelni mile widziane, to mimo wszystko przed ich przyprowadzeniem powinniśmy uzyskać zgodę kierownika jednostki lub prowadzącego zajęcia.

Więcej o: