Tak rodzi się legenda. To pierwsze dziecko w Polsce z takim imieniem. "Jednostkowe i unikalne"

Zagraniczne imiona dla dzieci odeszły już w zapomnienie. Od kilku lat rodzice wolą nadać dzieciom klasyczne, polskie imione, takie jak Hania, Zosia czy Antoni. Pewna para poszła o krok do przodu i wymyśliła imię, które brzmi jak polskie, choć nie występuje w żadnym rejestrze.

Przed narodzinami rodzice stają przed trudnym zdaniem, jakim jest wybór najlepszego imienia dla dziecka. Trendy regularnie się zmieniają - jeszcze kilka lat temu popularne były zagraniczne imiona, a obecnie powraca się do klasycznych, polskich propozycji. Czasem zdarza się jednak, że imię wymyślone przez rodziców wprawia w zakłopotanie pracowników Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli nie mają pewności, czy mogą zatwierdzić dane imię, powinni skontaktować się z Radą Języka Polskiego. Eksperci wyjaśnią wówczas, czy imię jest zgodne z zasadami naszego języka i można je nadać dziecku.

Zobacz wideo Nowo narodzony syn Wiśniewskiego na drugie ma żeńskie imię. Będą przykrości w szkole?

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nietypowe imię dla chłopca. Urzędniczka skonsultowała się z RJP

Taka sytuacja miała niedawno miejsce w Lubomierzu. Kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego zwróciła się do Rady Języka Polskiego z prośbą o opinię na temat imienia Rodmir. To właśnie tak świeżo upieczeni rodzice chcieli nazwać swoją pociechę. Co ciekawe, takie imię nie występuje w polskich rejestrach, co oznacza, że nie ma w Polsce osoby, która tak się nazywa. Odpowiedzi udzielił prof. Mariusz Rutkowski.

Proponowana forma, mimo że nie jest notowana jako rzeczywiste imię w bazach ani rejestrach imion, jest w pełni akceptowalna w funkcji imienia męskiego

- uznali eksperci i podali ważne argumenty za poprawnością imienia Rodmir.

Czy można nadać dziecku imię Rodmir? Eksperci nie widzą przeciwwskazań

Specjaliści uargumentowali swoją decyzję właściwym złożeniem imienia i użyciem końcówki "mir", która ma pozytywne konotacje.

Pod względem formy nawiązuje on do najstarszej warstwy polskiego imiennictwa, czyli dwuczłonowych imion tzw. życzeniowych, z wykorzystaniem jednego z najbardziej produktywnych w tej grupie rdzeni „-mir" ‘pokój’. Imię takie, mimo że jednostkowe i unikalne, będzie z łatwością kojarzone z tym właśnie wzorcem imienniczym, nie będzie przysparzać żadnych kłopotów w codziennym użyciu na poziomie systemu językowego

- czytamy w odpowiedzi Rady Języka Polskiego. Ostatnia część opinii ma szczególnie znaczenie, ponieważ według panujących w Polsce zasad nie można nazwać dziecka imieniem, które będzie dla niego krzywdzące, ośmieszające lub nieprzyzwoite. Ponadto imię powinno jednoznacznie wskazywać na płeć i należy je podawać w pełnej formie, a nie skrócone.

Więcej o:
Copyright © Agora SA