Zmiana czasu już lada moment. Lepiej zapamiętaj ten termin, jeśli chcesz pospać dłużej

Tegoroczna zmiana czasu z letniego na zimowy zbliża się wielkimi krokami. Kiedy Polacy będą musieli przestawić wskazówki zegarków? Jak mawia klasyk - wtedy będziemy mogli pospać nieco dłużej. Zmiana nastąpi w samym środku nocy.

W Polsce takowa zmiana następuje dwa razy w roku. Pierwsza zmiana czasu w 2023 roku, czyli z zimowego na letni, nastąpiła w nocy z 25 marca na 26 marca, z godziny 2.00 na godzinę 3.00. Teraz zegarki będziemy musieli przestawić ponownie. Lepiej o tym nie zapomnieć. 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy 2023? Pośpimy o godzinę dłużej

Polska wciąż pozostaje w gronie blisko 70 państw, które dwa razy w roku przestawiają wskazówki w zegarach. Zmiana czasu z letniego na zimowy odbędzie się w ostatni weekend października, a dokładniej w nocy z 28 na 29 października (z soboty na niedzielę). Oznacza to, że wskazówki zegarów Polacy będą musieli przestawić z godziny 3:00 na 2:00. Wniosek jest prosty - każdy "zyska" godzinę i pośpi dłużej. O czasie letnim i zimowym na terenie Unii Europejskiej decyduje obowiązująca bezterminowo dyrektywa Uni Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Z kolei w Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 roku. Rozmów na temat zniesienia wspomnianego obowiązku było wiele. Czy istnieje szansa, aby położyć temu kres? Wiele osób tego chce. 

Kiedy ostatnia zmiana czasu? W Polsce wciąż przestawiamy zegarki 

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 roku powoduje, że przez przynajmniej kolejne pięć lat wciąż będziemy przestawiać zegarki, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu. Warto zaznaczyć, że KE przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich, zgodnie z którymi blisko 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu. Mimo wszystko czas zimowy i letni dalej obowiązują, a dużym plusem jest to, że zmiany ułatwił postęp technologiczny. Dzięki temu większość urządzeń automatycznie przestawia godzinę w odpowiednim czasie, dlatego pamiętanie o tej dacie nie jest już konieczne. Zegarki cofną się bez naszej ingerencji m.in. w smartfonach, smartwatchach, laptopach, komputerach stacjonarnych, tabletach oraz urządzeniach RTV i AGD, które mają dostęp do sieci. Ręcznego przestawiania wskazówek wymagają na przykład tradycyjne zegary. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.