Naukowcy biorą się za Bałtyk. Podwodni archeolodzy przewertują dno w poszukiwaniu cywilizacji

W mediach wciąż mówi się o tym, że NASA porzuciła badanie oceanów ze strachu przed nieznanym. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że nijak ma się to do rzeczywistości. W końcu tajemnice przyciągają naukowców najbardziej. Dzięki projektowi SUBNORDICA już wkrótce rozpoczną się poszukiwania "cywilizacji Bałtyku". Co to w praktyce oznacza?

Wszechświat wciąż ma przed ludzkością sporo tajemnic. Badacze coraz częściej zwracają uwagę na luki w prehistorii świata, a jedną z nich bezsprzecznie pozostaje to, czego już nie widać. Przeszło 15 tysięcy lat temu poziom mórz był 130 m niższy niż aktualnie. Na Bałtyku i Morzu Północnym istniało 3 miliony kilometrów kwadratowych lądu, dziś zatopionych. Co skrywały? Już wkrótce być może trzeba będzie zmienić podręczniki.

Zobacz wideo Prof. Piskozub: Bałtyk jakiś będzie, ale to już nie będzie ten Bałtyk, który znamy

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Morze Bałtyckie: Projekt SUBNORDICA w poszukiwaniu pamiątek prehistorii

Centrum Badań nad Krajobrazami Podwodnymi Uniwersytetu w Bradford ogłosiło, że już wkrótce rozpoczną się badania w ramach projektu SUBNORDICA, obejmującego obszary Morza Bałtyckiego i Morza Północnego.

Krajobrazy te, obecnie zagubione w morzu w wyniku globalnej zmiany klimatu, pozostają prawie całkowicie niezbadane.

- twierdzą autorzy badania. Aby ułatwić sprawny przebieg projektu, Unia Europejska przeznaczyła na jego rzecz 13,2 miliony euro. Gospodarzem współpracy badawczej jest Uniwersytet w Bradford we współpracy z Muzeum Moesgaard, Uniwersytetem w Aarhus i Instytutem Historycznych Badań Wybrzeża Dolnej Saksonii w Wilhelmshaven.

Jakie tajemnice skrywa Bałtyk? Naukowcy zwracają uwagę na lukę w historii

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, SUBNORDICA skupi się na badaniu zatopionych krajobrazów na Morzu Północnym i Bałtyckim. Według badaczy wszelkiej maści ślady i miejsca osadnictwa ludzi z epoki kamienia na dnie mogą być szczególnie dobrze zachowane.

Zanurzone krajobrazy szelfu kontynentalnego stanowią główną lukę w naszym rozumieniu życia człowieka. Badanie stanowi wyzwanie na skalę światową. Ten projekt zgromadzi niezbędną koncentrację zasobów i wiedzy specjalistycznej, aby poczynić zdecydowane postępy w wiedzy, szczególnie w zakresie badania głębiej zanurzonych krajobrazów, które zostały zatopione przez polodowcowy wzrost poziomu morza

- tłumaczy Geoff Bailey, emerytowany profesor archeologii na Uniwersytecie w York, cytowany przez portal "Heritage Daily". Badacze wierzą, że nowe odkrycia dostarczą ludzkości szereg informacji na temat rozwoju kulturowego oraz różnorodności tamtych czasów. I wygląda na to, że SUBNORDICA wystartuje w ostatnim momencie (plany obejmują 2024 rok), bo obszary osadnicze w zatopionych krajobrazach są zagrożone z powodu działań budowlanych w obszarze przybrzeżnym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA