Wrocławskie zoo chwali się nowymi mieszkańcami. Takich psów mogłeś jeszcze nie widzieć

Nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo już są na miejscu. Te przeurocze maluchy sprawią, że nie będzie można oderwać od nich wzroku. Po raz pierwszy w tym ogrodzie zoologicznym zamieszkały nieświszczuki czarnoogonowe lepiej znane jako pieski preriowe. Pracownicy już nie mogą się doczekać powiększenia kolonii.

Wrocławski ogród zoologiczny pochwalił się ostatnio nowymi mieszkańcami. W facebookowym poście pracownicy podzielili się zdjęciami i informacjami dotyczącymi piesków, których raczej nie zobaczymy na spacerze w Polsce. Po raz pierwszy zamieszkały one w tym zoo.

Zobacz wideo Leoś to robot, który uszczęśliwia małych pacjentów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zoo Wrocław przywitało nowych mieszkańców. Pieski preriowe przypominają surykatki

W środę, 8 listopada 2023 roku na facebookowym profilu należącym do Wrocławskiego zoo pojawił się post, w którym przedstawiają swoim obserwującym najnowszych mieszkańców. Już na początku swojego postu napisali:

Zapewniamy, że nie będziecie w stanie oderwać od nich wzroku

W tym stwierdzeniu jest sama prawda. Nowi mieszkańcy zoo są bowiem przeuroczy. Maluszki to nieświszczuki czarnoogonowe, znane o wiele lepiej jako pieski preriowe. Cztery osobniki przyjechały do Polski z Berlina i zamieszkały za pawilonem Afrykarium, w sąsiedztwie jeżozwierzy i surykatek, do których są zresztą nieco podobne w zachowaniu. Są płochliwe i bardzo zwinne. Podobieństw jest jednak więcej. Pieski preriowe, tak jak i surykatki, znaczną część swojego czasu spędzają na przekopywaniu wybiegu, tworząc nowe tunele, komory i przejścia. Nakazuje im to naturalny instynkt i dokładnie to samo robią też w naturze. Jak informuje serwis Zielony Wrocław:

Mieszana grupa czterech nieświszczuków składa się z osobników urodzonych w tym roku. Pieski preriowe, dojrzałość płciową osiągają po dwóch latach, a w rzadkich przypadkach doczekują się potomstwa po roku

Pieski preriowe: Co warto wiedzieć o tych nowych mieszkańcach zoo?

Dzięki nowemu wpisowi wrocławskiego zoo na Facebooka możemy dowiedzieć się, że w naturze gatunek ten zamieszkuje pas ciągnący się przez środkowe Stany Zjednoczone - od kanadyjskiej prowincji Saskatchewan po meksykański stan Coahuila. W tym ogrodzie zoologicznym pieski preriowe pojawiły się po raz pierwszy. Pracownicy mają jednak nadzieję, że zwierzaki się rozmnożą, a ich kolonie się rozbuduje. Na tę chwilę osobniki we wrocławskim zoo są jeszcze zbyt młode, więc na przyszłe możliwe potomstwo przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Warto jednak zaznaczyć kilka ciekawostek. Na przykład to, że nieświszczuki porozumiewają się ze sobą za pomocą szeregu dźwięków przypominających szczeknięcia oraz pisków. W momencie zagrożenia stają na tylnych łapach i wydają one alarmujące sygnały - na przykład kiedy zauważą drapieżnika. Pieski preriowe należą do świstaków i do rodziny wiewiórkowatych w przeciwieństwie do surykatek, które należą do mangustowatych. Preferują rozległe tereny porośnięte niską trawą, którą się żywią. Niegdyś nieświszczuki były tępione jako szkodniki upraw. Ich populacja w ostatnich stuleciach znacząco spadła. Z czasem, zaczęły się przystosowywać także do życia w miastach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.