11 listopada już za chwilę. Wiele osób będzie z tej okazji wywieszać na balkonach flagę, by w patriotycznym geście celebrować Narodowe Święto Niepodległości. Zanim się jednak do tego zabierzemy, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Nieprzestrzeganie ich może wiązać się z surową karą.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wywieszenie flagi w oknach, na balkonach czy tarasach jest dla wielu osób wyrazem patriotyzmu i dumy narodowej. Można ją znaleźć zarówno w prywatnych domach i mieszkaniach, jak i wywieszoną w pobliżu urzędów i innych instytucji państwowych. Warto jednak zaznaczyć, że flaga państwowa, na której pośrodku białego pasa znajduje się widoczne godło, zarezerwowana jedynie dla polskiego przedstawicielstwa i misji, także wojskowych za granicą. Używać mogą jej również statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą. Jak wie zapewne każdy obywatel, flaga państwowa RP jest biało-czerwona. Złożona jest z dwóch poziomych pasów, a każdy z nich ma dokładnie taką samą szerokość. Jej proporcje wynoszą 5:8 i to właśnie odróżnia ją od barw narodowych, które można eksponować w różnych formach. Warunkiem jest jedynie równa szerokość obu pasów. Flaga może wisieć cały rok, jednak są okazję, które nakazują wywieszenie flagi. Zalicza się do nich między innymi 1 marca, 1, 3 i 8 maja, 1 sierpnia, 19 października i oczywiście 11 listopada.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało przewodnik "Biało-Czerwona", w którym można znaleźć wszystkie zasady dotyczące zarówno flagi , jak i różnice pomiędzy weksyliami. Jedna z reguł mówi o pierwszeństwie flagi Polski na terenie RP przed wszystkimi innymi. To oznacza, że na maszcie pojawia się jako pierwsza i jako ostatnia jest z niego opuszczana. Każdy obywatel powinien mieć świadomość, że eksponowana flaga powinna być czysta, a jej barwy czytelne. Niedopuszczalne jest, by była postrzępiona czy pomięta. Warto również zaznaczyć, że weksylia nie powinny być wywieszane podczas silnego wiatru oraz intensywnego deszczu, a także burzy i śnieżycy. Flaga powinna delikatnie powiewać, więc trzeba zadbać, aby nie dotykała podłogi, ziemi ani wody. Nie powinny się na niej znaleźć żadne napisy czy rysunki. Niedostosowanie się do tych zasad może grozić odpowiedzialnością prawną. Według art. 49 par.1 Kodeksu Wykroczeń "kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny". Drugi paragraf tego samego artykułu ponadto mówi, że "tej samej karze podlega, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej".