Dobre książki nie tylko dla kobiet. Są błyskotliwe, wciągające i otwierają oczy na świat

Literatura kobieca nie jedno ma imię. My zdefiniowaliśmy ją po swojemu. Jeśli szukasz prezentu dla siebie lub kogoś bliskiego, przedstawiamy zestawienie dziesięciu książek (nie tylko) dla kobiet, które otwierają oczy na świat.

To nie przypadek, że w większości księgarni do rubryczki "literatura kobieca" od lat wtrącane są książki, które z prawdziwą kobietą niewiele mają wspólnego. Tuż za "Dziennikiem Bridget Jones" proponowane nam są "Diabeł ubiera się u Prady", "Dom nad rozlewiskiem" czy inne "365 dni". I teoretycznie nie ma w tym nic złego, w końcu to dobrze napisana rozrywka. Tyle że literatura kobieca nie powinna być sprowadzana wyłącznie do romantycznych banałów i historii, których ekranizacja zdobyła statuetkę Złotych Malin. W czasach ogólnie panującej równości zbyt wiele z nas nie zauważa, że słowo "równość" ma wiele twarzy, a w praktyce niekiedy kobieta niewiele ma z tą równością wspólnego. Postanowiliśmy więc nieco podreperować tę niesławną szufladkę literatury kobiecej o pozycje, które naszym zdaniem otwierają oczy na rzeczywistość XXI wieku.

Zobacz wideo Nina Kowalewska-Motlik o niezależności finansowej kobiet. "Od momentu, kiedy nauczy się liczyć, to powinna wiedzieć, że trzeba liczyć na siebie

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Literatura kobieca - czyli jaka? Kontrowersje wokół nazewnictwa narastały przez lata

Nie chcemy być niesprawiedliwi - żeby mówić o literaturze kobiecej, trzeba chociaż mniej więcej zrozumieć sens jej problemu. Jak trafnie zauważa Grażyna Borkowska w artykule "Metafora Drożdży. Co to jest literatura/poezja kobieca?" termin literatura kobieca zadomowił się w języku polskim już w połowie ubiegłego wieku. Wtedy jednak rozumiano ją w najprostszy możliwy sposób - po prostu - jako literaturę pisaną przez kobiety. Oczywiście nie obejmowała ona wszystkich autorek. Sprowadzała w jedno miejsce tylko te o niebanalnej biografii, niezwykłym charakterze i w ogóle takie, które wnosiły do świata literackiego nowe wartości. W późniejszych latach dotyczyła literatury feministycznej, literatury kontrowersyjnej czy literatury wyzwolonej. Z czysto naukowego punktu widzenia więc pojęcie to wciąż nie zaspokaja bogactwa zjawiska. Tyle że gdyby spojrzeć na zasoby licznych księgarni i wydawnictw - nie wszystkich, ale znacznej ilości - literaturę kobiecą określilibyśmy jako prostą i piękną, czyli piękną w swej prostocie, taką do poczytania dla "odmóżdżenia". A gdyby tak wprowadzić do niej pozycje, które z kobietą ma o wiele więcej wspólnego niż namiętne romanse, motywy matki Polki czy serie niefortunnych zdarzeń jak w Bridget Jones? Poniżej przedstawiamy naszą listę książek, które sprawdzą się zarówno w roli prezentu dla nastolatki, jak i kompendium wiedzy dla dorosłych już pań.

Książki, które powinna przeczytać każda kobieta. Otwierają oczy na świat i na kobietę samą w sobie

Ranking książek dla kobiet stworzyliśmy subiektywnie. Trudno więc mówić o tym, że każda przedstawicielka płci pięknej się z nami zgodzi. Jeśli jednak szukacie wartościowych pozycji na prezent dla bliskiej osoby lub dla samych siebie, naszym zdaniem powinnyście wziąć pod uwagę:

  1. "Aborcja jest!" Katarzyna Wężyk
  2. "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" Natalia de Barbaro
  3. "Służące do wszystkiego" Joanna Kuciel-Frydyszak
  4. "Biegnąca z wilkami" Clarissa Pinkola Estes
  5. "GinekoLOGICZNIE. Poradnik napisany przez pacjentkę, sprawdzony przez lekarki, lekarzy i nie tylko" Aga Szuścik
  6. "Ciałokochanie" Martyna Kaczmarek
  7. "Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm" Karolina Sulej
  8. "Panie przodem. O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce" Wojciech Harpula, Maria Mazurek
  9. "Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet" Thomas Cirotteau, Jennifer Kerner, Eric Pincas
  10. "Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety" Englen Renee
Więcej o:
Copyright © Agora SA