Zwierzęta w lasach już rozpoczęły wielkie zimowanie. Leśnicy ostrzegają spacerowiczów

Jesień zawitała do nas jakiś czas temu, a już niebawem rozpocznie się zima. To oznacza tylko jedno - sen zimowy zwierząt. W tym okresie chętnie chodzimy na spacery do lasów, lecz pamiętaj, aby uważać na te zwierzęta. Wyglądają uroczo, ale lepiej ich nie dotykać. Leśnicy ostrzegają.

Nadchodząca wielkimi krokami zima to bardzo ważny okres dla wielu zwierząt w lesie. W tym czasie do snu zimowego przygotowują się nie tylko niedźwiedzie, lecz również wiele innych stworzeń, które żyją także w polskich lasach. Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy i dlaczego to robią? Niektóre już rozpoczęły ten proces, a leśnicy ostrzegają i apelują. 

Zobacz wideo Józefin pod Warszawą. Pierwszy śnieg

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Leśnicy ostrzegają spacerowiczów. Jeśli je spotkasz, nie dotykaj

Do zimy jeszcze trochę czasu, jednak niektóre zwierzęta wraz z pierwszymi spadkami temperatur zapadają w sen zimowy. Dlaczego ta informacja jest tak istotna dla osób odwiedzających lasy jesienią i zimą? Niestety, ale mało kto wie, że takich stworzeń nie należy dotykać, nawet jeśli śpią głębokim snem i mimo tego, że wyglądają bardzo uroczo. Dla wielu z nich sen to jedyna możliwość na przetrwanie zimy, więc lepiej im w tym nie przeszkadzać. Co ciekawe kilka tygodni przed tym procesem żerują i gromadzą solidne zapasy tłuszczu, aby przeżyć ten jakże ciężki dla nich okres. Najczęściej ich kryjówki zrobione są z liści lub gałęzi, więc jeśli wybierasz się w tym okresie na spacer do lasu, pamiętaj o tej kwestii i pod żadnym pozorem nie dotykaj zwierząt

Zaczął się czas jesiennej słoty i chłodów. [...] Zwierzęta starannie urządzają kryjówki, które są uszczelniane i ocieplane. W środku moszczą je gałązkami, liśćmi i mchem.

- informował portal Lasy Państwowe na Facebooku. 

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy w polskich lasach? Te potrafią przespać kilka miesięcy

W sen zimowy w Polsce zapada oczywiście niedźwiedź brunatny, który potrafi przespać nawet 3 miesiące. Najczęściej jego schronienie to ustronne pieczary czy gęste zarośla. Jeż to kolejne stworzenie zapadające w sen zimowy, które można spotkać niemalże w każdym lesie w Polsce. Najczęściej zimuje samotnie w stercie liści.

Co ciekawe powiedzenie "spać jak suseł" nie powstało bez przyczyny. Te zwierzęta potrafią przespać nawet 6 miesięcy, jeśli odpowiednio przygotują sobie norę i same siebie. W Polsce na sen zimowy zapadają również borsuki, a dokładnie hibernują. Oznacza to, że zwierze zrównuje temperaturę swojego ciało z otoczeniem, ponieważ utrzymanie stałej temperatury jest zbyt dużym wysiłkiem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA