Niezwykle jadowita mamba zielona pełza po ulicach. Policja apeluje, aby nie zbliżać się do węża

Ucieczka węża z terrarium u większości osób budzi niepokój, niezależnie od tego, czy chodzi o naszego podopiecznego, czy pupila sąsiada. Emocji dodaje informacja o tym, że mamy do czynienia z gatunkiem wyjątkowo niebezpiecznym. Do takich właśnie gadów należy mamba zielona, która niedawno zaginęła.

Do ucieczki niebezpiecznego gada doszło w poniedziałek wieczorem (20 listopada) w Tilburgu w południowej Holandii. Jak donosi portal Tilburg.nieuws.nl, na policję zgłosił się wówczas mężczyzna mieszkający w domu przy Goudenregenstraat i poinformował, że jego wąż zaginął. Trwają poszukiwania zwierzęcia, a zaangażowani w nie zostali eksperci z kraju oraz psy tropiące. Ze względu na zagrożenie, jakie stanowi mamba zielona, służby apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak o hodowli zwierząt futerkowych: Trzeba zrobić tak, by zwierzęta były dobrze traktowane

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czarna mamba a mamba zielona. Holenderska policja wyjaśnia, czy zielona mamba jest jadowita

Choć o mambie zielonej słyszy się może rzadziej niż o czarnej mambie, to wąż ten jest również bardzo jadowity. Odróżnia go oczywiście kolor i mniejsze rozmiary: dorosłe osobniki mają mniej więcej od 1,80 do dwóch metrów. Ponadto mamba zielona jest znacznie mniej agresywna niż czarna mamba, co jest dobrą wiadomością w omawianym przypadku. Mimo to potencjalnego zagrożenia nie należy absolutnie ignorować. Według zaleceń holenderskiej policji  w przypadku zauważenia węża należy zachować dystans i zadzwonić pod numer alarmowy 112. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy próbować złapać węża samodzielnie. Gdyby doszło do ukąszenia, konieczne jest niezwłoczne udzielenie profesjonalnej pomocy medycznej.

Tilburg.nieuws.nl przypomina również, że ze względu na niskie temperatury panujące na zewnątrz wąż najpewniej zaszył się gdzieś we wnętrzu budynku. Mamba zielona preferuje ciemne i ciepłe przestrzenie. W takich warunkach powinna być spokojna, przy czym dla naszego bezpieczeństwa warto w miarę możliwości tych miejsc teraz unikać.

Jak znaleźć węża w domu lub poza nim? Ucieczki gadów zdarzają się także w Polsce

Choć ten konkretny przypadek nie zdarzył się na szczęście w Polsce, to wcale nie oznacza, że w naszym kraju gady nie uciekają właścicielom. W czasie tegorocznych wakacji w jednym z mieszkań w Chorzowie znaleziono pytona w sedesie, o czym donosił m.in. portal TVN24. Na początku października natomiast informowaliśmy o wężu zbożowym, który ukrył się w elewacji budynku w Lublinie. Co prawda oba gady nie należą do gatunków jadowitych, ale sam ich widok może zrobić duże wrażenie, zwłaszcza gdy nie spodziewamy się ich obecności. Pamiętajmy też, że w podobnych sytuacjach zwierzęta są prawdopodobnie równie zestresowane, jak my, więc niektóre mogą nas zaatakować. Dlatego też istotna zawsze jest interwencja osób z odpowiednim doświadczeniem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA