Uważaj na jedzenie w tym kraju. Właśnie dopuszczono do sprzedaży przeterminowane produkty

Od lata na całym świecie trwa walka z marnowaniem jedzenia. Rząd pewnego kraju postanowił jednak zrobić coś więcej niż inne i dopuścił do sprzedaży produkty po dacie ważności. Mało kto wie, że część z nich nadal nadaje się do zjedzenia. Czy Polskę czeka to samo?

Nie tylko w Polsce, ale i na świecie, marnuje się wiele jedzenia. Często robimy spore zakupy, a za kilka dni wyrzucamy do śmieci produkty, które są już przeterminowane. Pojawia się jednak pytanie - czy słusznie? Otóż nie każdy produkt, który przekroczy datę ważności umieszczoną na opakowaniu, nie nadaje się już do zjedzenia. Udowodniła to Litwa, która postanowiła stanąć do walki z marnowaniem żywności. W kraju już niedługo wejdą w życie nowe przepisy.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ważne zmiany na Litwie. Przeterminowane produkty będą na sprzedaż

Litewski parlament zdecydował o dopuszczeniu do sprzedaży części produktów z minioną datą ważności na opakowaniu. Chodzi tu o żywność oznaczoną słowami: "Najlepiej spożyć przed...", czyli kawę, herbatę, mąki, kasze, oleje, makarony, czy płatki zbożowe. W ten sposób kraj chce ograniczyć marnowanie jedzenia, co w ostatnim czasie stało się tam sporym problemem. Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, każdego roku Litwini wyrzucają produkty oznaczone napisem "Należy spożyć do…" o wartości 147,5 mln euro.

Na Litwie wyrzucamy prawie 400 tys. ton żywności rocznie, z czego około jedna szósta pochodzi z działalności detalicznej. Wyrzucamy więcej żywności niż przeciętny Europejczyk

- powiedziała ministra gospodarki i innowacji Aušrine Armonaite, której wypowiedź można przeczytać na wspomnianym portalu. Produkty przeterminowane będą specjalnie wyróżnione w sklepach i najprawdopodobniej sprzedawane po niższej cenie. Parlament wykluczył jednak ze sprzedaży jedzenie z terminem "Najlepiej spożyć do...", a także przeterminowany nabiał, suplementy diety i jedzenie dla niemowląt. Nowe przepisy wejdą w życie wraz z Nowym Rokiem.

Najlepiej spożyć "przed" czy "do"? Różnica w oznaczeniu na opakowaniach

Sprawdzając datę ważności na opakowaniu warto zwrócić uwagę na to, co zaleca producent. Termin "Najlepiej spożyć przed..." wskazuje na datę minimalnej trwałości produktu, do której warto zjeść daną rzecz. Nie oznacza on jednak, że po tym czasie jedzenie jest już nieświeże. Może wyglądać nieco inaczej niż przed wskazaną datą, ale nie będzie zepsute. Do nich należą m.in. suche produkty, które dopuszczono na Litwie do sprzedaży. Z kolei informacja "Należy spożyć do…" jasno wskazuje na ostateczny termin zjedzenia danego produktu. Po tym czasie jedzenie niestety będzie trzeba wyrzucić. Rzeczy oznaczone w ten sposób nie zostały dopuszczone do sprzedaży przez litewski parlament. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA