Wykrywacz metalu natrafił na kosztowny artefakt. W Polsce znaleziono zaledwie kilka takich ozdób

Choć wszyscy uczyliśmy się historii Polski, to nasz kraj skrywa jeszcze wiele tajemnic. Przykładem tego może być niesamowite odkrycie, jakiego dokonano w pewnej wsi. Znalezisko jest niezwykle cenne i wiele mówi o ludach zamieszkujących niegdyś te tereny.

Z pewnością nie raz wielu z nas miało okazję zobaczyć "poszukiwacza złota" w akcji. Chodzi tu o osoby, które z wykrywaczami metalu przemierzają łąki, lasy i plaże w poszukiwaniu drogocennych skarbów, które ktoś mógł zostawić w danym miejscu przypadkowo. Niekiedy zdarza się, że zamiast na zegarek czy kapsel taki poszukiwacz natknie się na relikt przeszłości, który ma nie tylko sporą wartość pieniężną, ale i historyczną. Taka sytuacja miała niedawno miejsce w województwie świętokrzyskim.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nietypowe znalezisko w Darominie. Badacze są pod wrażeniem

W 2022 i 2023 roku we wsi Daromin, w powiecie sandomierskim, przeprowadzono obszerne działania na rzecz poszukiwań zabytków. W międzyczasie znaleziono wiele ciekawych przedmiotów, takich jak srebrne monety i zapinki z brązu charakterystyczne dla późnego okresu rzymskiego i początków wędrówek ludów. To, co zwróciło uwagę badaczy jest jednak znacznie cenniejsze.

Bezsprzecznie najciekawszym z tego okresu odkrytym w Darominie jest wykonana ze złota niewielka zawieszka składająca się romboidalnego kształtu blaszki z otworkiem i zaczepu ze skręconego cienkiego drutu

- czytamy w poście opublikowanym na Facebooku przez profil Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu. Zawieszka została znaleziona przy użyciu wykrywacza metali. Jak podaje Radio Kielce, ozdoba mogła stanowić fragment całej kolii lub naszyjnika.

Taka okazja nie trafia się często. To ważny relikt przeszłości

Znalezienie prawdziwego wyrobu ze złota sprzed lat to prawdziwa rzadkość, dlatego zawieszka jest tak wyjątkowa. Do tej pory odkryto tylko siedem takich ozdób, w dodatku wykonanych ze srebra. Znaleziono je na terenie Jaskini Wisielców w miejscowości Kroczyce koło Zawiercia. Z informacji podanych w poście Urzędu Ochrony Zabytków wynika, że takie zawieszki, zarówno srebrne jak i złote, są charakterystycznie dla obszarów Ukrainy, Mołdawii i Rumunii, które zajmowała ludność kultur czernichowskiej  i Sântana de Mure. Są oni identyfikowani z germańskimi Gotami, którzy przywędrowali do tej części Europy ze Skandynawii.

Podobne zawieszki, łączone z kręgiem kultur gockich znane są z różnych części Europy, przede wszystkim z terenów naddunajskich, gdzie czasowo pod koniec IV w. osiedlili się uciekający przed Hunami Wizygoci (Goci zachodni). Oba opisane znaleziska wskazują na możliwość pobytu w okolicach Sandomierza na przełomie IV i V w. jakiejś, zapewne niewielkiej grupy Gotów, która znalazła tu schronienie w czasie Wielkiej Wędrówki Ludów

- czytamy na Facebooku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA