Wiele mówi się o tym, że tył obrazów Pablo Picasso czy Rembrandta skrywa liczne zapiski, do których najczęściej mają dostęp wyłącznie sami artyści oraz eksperci, którzy wchodzą w posiadanie danych dzieł. Teraz się to zmieniło, ponieważ madryckie muzeum stworzyło wystawę, których główną rolę odgrywają właśnie rewersy artystów. Większość prezentowanych w ramach ekspozycji "Rewers" dzieł dotychczas eksponowana była na ścianach Museo del Prado - teraz po prostu je odwrócono. Dzięki temu miłośnicy sztuki mają niepowtarzalną okazję, by poznać tajemnice, które przez lata skrywały płótna.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W ostatnim czasie przeprowadzono kilka badań muzealnych, podczas których eksperci przyjrzeli się rewersom obrazów, czyli tzw. niewidocznej stronie sztuki. Właśnie dzięki tym działaniom, pojawiła się szansa na stworzenie jedynej w swoim rodzaju wystawy i podzielenia się z odwiedzającymi tajemnicami największych artystów. Zdaniem jej twórców, ekspozycja ma pozwolić odbiorcy na nawiązanie całkowicie nowej relacji ze sztuką, jak i poszczególnymi malarzami, poprzez obserwację wiadomości oraz adnotacji pozostawionych przez nich na odwrocie prac.
Wystawa ma sugerować, byśmy zastanowili się nad czymś, nad czym, jak sądzę Velazquez także chciałby się pochylić. Mianowicie nad tym, że sztuka, a w szczególności malarstwo, to nie tylko sam obraz. Dzieła sztuki są trójwymiarowe
- tłumaczy w rozmowie z The Gueardian Miguel Falomir - dyrektor Muzeum Prado. Zdaniem organizatorów wystawy, oglądanie dzieł z zupełnie innej strony, zmusza odbiorcę do przyjęcia nieco bardziej aktywnej roli oraz odmiennej perspektywy.
Na wystawie można znaleźć aż 134 dzieła, z czego 105 pochodzi ze stałej kolekcji Museo del Prado. Pozostałe zostały wypożyczone z muzeów spoza Hiszpanii. Ekspozycja zajmuje dwa pokoje, które zostały pomalowane na czarno, aby wywołać u odbiorców konkretne odczucia i wprowadzić ich w nastrój tajemnicy. Wśród dzieł można znaleźć, te stworzone przez Van Gogha, Francesca Goi, Pabla Picassa czy Rembrandta. Częścią wystawy są też słynne „Panny Dworskie" Diego Velázqueza, które były głównym powodem jej powstania oraz „Klęcząca zakonnica" Martina van Meytensa. Wydarzenie pt. "Rewersy" trwa od 7 listopada 2023 r. i zakończy się 3 marca 2024 przyszłego roku.